Drahý šlendrián: Na Urale postavili silnici z polodrahokamů

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 6. 2014 19:00
Místo obvyklého štěrku použila ruská stavební firma na Urale exkluzivní místní horninu – serpentinit. Používá se k výrobě šperků.
Polodrahokam
Polodrahokam | Foto: Aktuálně.cz

Moskva – Z minerálů, které se vyžívají pro výrobu luxusních váz, dekorativních obkladů nebo designových šperků, si na Urale postavili silnici. Místo obvyklého štěrku použila ruská stavební firma exkluzivní místní horninu – serpentinit neboli hadec.

Mimo plýtvání, které prošetřuje prokuratura, teď experti zpochybňují také kvalitu pozemní komunikace, jež vede poblíž místa, kam se loni zřítil meteorit.

Oprava úseku vzdáleného asi 60 kilometrů od Čeljabinsku začala již před několika lety a měla vylepšit "evropskou dálnici" první třídy.

Místní obyvatelé z vesnice Travniki si ovšem všimli, že se povrch drolí a že z něj vypadávají kameny modro-zelené barvy. Povolaní experti z Federální služby finančního a rozpočtového dozoru (Rosfinnadzor) prý nevěřili vlastním očím: desítky kilometrů byly zpevněny polodrahokamem, který se sice využívá také ve stavebnictví, ovšem jen jako dekorační materiál.

Dělníci si usnadnili práci

Při vyšetřování se zjistilo, že si stavební firma usnadnila práci. Není přitom jasné, zda záměrně, či nevědomky.

Materiál totiž vytěžila z nedalekého lomu, aniž k tomu měla nezbytná povolení. Místo štěrku, jehož cena se pohybuje kolem 400 rublů (asi 240 korun) za tunu, použila více než sedminásobně dražší kámen. "Domnívali se zřejmě, že se pár tun hadce v asfaltu na celostátní trase ztratí," citoval server Smartnews dopravního experta Vladimira Dobrynina.

Nechápu, jak si mohli splést hadec se štěrkem. I když je v surovém stavu, je jasné, že to není obyčejný kámen.

Oprava úseku v čebarkulském okrese, který je součástí silnice M5 z Moskvy do Čeljabinsku, byla pozastavena. Jde o silnici, která spojuje uralské město s evropskou částí Ruska i místními průmyslovými centry.

O dalším osudu komunikace by měl rozhodnout soud. Experti ovšem tvrdí, že případná další rekonstrukce by byla nerentabilní.

"Nechápu, jak si mohli splést hadec se štěrkem. I když je v surovém stavu, je jasné, že to není obyčejný kámen. Vždyť je zelený a má mřížovitou a skvrnitou texturu," vysvětlil šokovaný geolog Sergej Petělin.

Upozornil, že zachraňovat minerály by nemělo smysl. Rekonstrukce by prý byla dražší, než je jejich hodnota. Silniční povrch se ale může rychle opotřebovat a drahé kameny se změní na drahý prach.

Specialisté poukazují na to, že použitý materiál je nejen příliš drahý, ale také příliš křehký pro výstavbu silnic. Hrozí prý popraskání asfaltu a vypadávání kamenů, které nebyly rozdrceny.

"Mimo to, že cena tohoto minerálu je mnohonásobně vyšší než obyčejného štěrku, svou kvalitou je zcela nevhodný pro silniční povrch," citoval server Smartnews Marata Mullajanova z federální služby finančního dozoru v Čeljabinské oblasti.

Škody zatím vyčísleny nebyly. Prokuratura mezitím začala trestně stíhat šéfa firmy Čeljabinskavtodor, která byla výstavbou silnice pověřena. Nikoli však kvůli drahým kamenům, ale pro podezření z korupce.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy