Český smutek bude symbolický, jen vlajky a minuty ticha

Hana Pecinová
14. 4. 2010 15:45
Doprava se kvůli tragédii ve Smolensku nezastaví
Foto: Reuters

Praha - Česko čeká smuteční víkend za oběti polského leteckého neštěstí. V sobotu v poledne je uctí minutou ticha.

Vláda v tyto dny doporučila organizátorům kulturních a sportovních akcí, aby na polské oběti vzpomněli vhodným způsobem. Uctění památky 97 mrtvých ale bude zřejmě jen symbolické.

Například dopravci svůj provoz nijak neomezí. Pražský dopravní podnik vyvěsí na svých budovách vlajky na půl žerdi, samotnou dopravu v metropoli ale nijak omezovat nebude.

"Nemůže se nám podařit zastavit městskou dopravu po celé Praze tak, aby to neomezilo průjezdnost například pro složky integrovaného záchranného systému, proto bude vše jezdit tak, jak má," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí DPP Ondřej Pečený.

Stejným způsobem vzpomenou na mrtvé ze Smolensku i v Brně. "Všechny tramvaje by stejně nemohly být v určený čas minuty ticha v zastávkách," argumentuje Aktuálně.cz mluvčí tamního dopravního podniku Hana Pohanová.

Dopravní podnik v Ostravě naopak žádná opatření podle mluvčího Miroslava Albrechta nechystá.

Vlajky na půl žerdi i na železnici

Na vyvěšení státních vlajek na půl žerdi na budovách v přechodových pohraničních stanicích se omezí i České dráhy.

"V případě uctění památky obětí minutou ticha nelze - i s ohledem na bezpečnost - přerušit drážní dopravu a zastavit vlaky. To platí především pro vlaky, které jsou na trati. Nelze ale vyloučit, že v takovém případě dojde například u vlaků, které jsou ve stanici a mají plánovaný odjezd v okamžiku vyhlášení minuty ticha, že odjedou až po jejím ukončení," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Národní divadlo v černém

Na polské oběti o víkendu vzpomenou i česká divadla. Národní divadlo a Stavovské divadlo vyvěsí černé prapory.

"Programová nabídka ve všech scénách zůstane beze změny. Divákům budou v hledišti distribuovány smuteční vložky s textem," prozradil Aktuálně.cz mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Oběti tragédie si připomene i Hudební divadlo Karlín. "Uctíme památku obětí letecké katastrofy minutou ticha na začátku každého představení v těchto dnech," uvedl mluvčí divadla Tomáš Matějovský.

Víkendové reprízu operety Polská krev od Oskara Nedbala ale nezruší. "Tuto rozvernou operetu napsal Oskar Nedbal jako poctu polskému národu a jeho nátuře a její nedělní představení bude naopak naší poklonou a podporou Polsku v jeho nejtěžších chvílích," vysvětlil.

Jinde zaujali k pietě odlišný postoj. Všechna sobotní představení například zrušilo Jihočeské divadlo. Herci je odehrají v náhradním termínu na podzim. Vstupné divadlo vrátí.

Minutou ticha zahájí svá představení i Východočeské divadlo Pardubice či Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.

Kasina budou otevřena

Síť multikin Palace Cinemas se k divadlům také připojí. "Zatím ale přesně nevíme jakým způsobem," reagovala na dotaz Aktuálně.cz manažerka Dita Kubánková. Konkurenční CineStar žádnou pietu neplánuje.

Kasina, sázkové kanceláře a podobná zařízení mohou zůstat o víkendu otevřená. Loterijní zákon jim totiž nařizuje zavřít, jen když je vyhlášen den státního smutku, a ten kabinet Jana Fischera nevyhlásil.

ČT nebude minutu vysílat

Česká televize přeruší v sobotu v poledne na minutu vysílání na všech svých programech. Minutové přerušení se týká i sportovního kanálu ČT 4, kde by v tu dobu měl probíhat přímý přenos mezinárodního zápasu v házené.

Televize také kvůli dnům smutku přizpůsobí své vysílání. V pátek dopoledne odvysílá zádušní mši z pražské katedrály sv. Víta, kterou bude sloužit nový pražský arcibiskup Dominik Duka. Na mši promluví i prezident republiky Václav Klaus a polský velvyslanec Jan Pastwa.

Po sobotní minutě ticha bude televize na druhém programu vysílat přímý přenos smutečního obřadu ve Varšavě. Večer pak do programu ČT 1 zařadí dokument o zesnulém polském prezidentovi Lechu Kaczyńském, film oscarového režiséra Andrzeje Wajdy Katyň a také dokument o Katyni. 

V neděli odpoledne na druhém programu televize uzavře své speciální vysílání přímým přenosem posledního rozloučení s polským prezidentským párem.

 

Právě se děje

Další zprávy