Vyšetřování tragédie: Kdo trval na přistání v mlze?

Martin Novák Martin Novák
13. 4. 2010 15:25
Analýza černých skříněk, která má určit hlavní důvod havárie, ještě není dokončena
Foto: Jiří Just

Varšava - Od katastrofy polského prezidentského tupolevu ve Smolensku uplynuly tři dny. Vyšetřovatelé zjišťují příčiny tragédie, lékaři v Moskvě identifikují těla obětí, ve Varšavě se na víkend chystá smuteční obřad a pohřeb.

V otázkách a odpovědích vám nabízíme přehled toho, co v tuto chvíli o příčinách nehody a jejich následcích víme, co je zatím nejasné a také co možná už nikdy vědět nebudeme.

  • Jaké jsou po třech dnech závěry, týkající se příčiny nehody?

Záznamy z nalezených černých skříněk zatím nebyly zveřejněny, vyšetřování není u konce. Podle ruských představitelů ale první analýzy potvrdily, že nad letištěm byla hustá mlha. Řídicí věž letiště pilota vyzvala, aby raději přistál v Minsku nebo Moskvě.

  • Jak přesně se letadlo zřítilo?

Z dosavadních poznatků vyplývá, že při čtvrtém pokusu o přistání letoun zavadil o osm metrů vysoký strom. Stroj se naklonil doleva a odtrhlo se levé křídlo. Tupolev se začal rozpadat ještě ve vzduchu a jeho kusy se zřítily asi 200 metrů před začátkem přistávací dráhy.

  • Klesl pilot s tupolevem příliš brzy?

Podle ruských expertů ano. O osm metrů vysoký strom zavadil ve chvíli, kdy měl být ještě v šedesátimetrové výšce. Navíc letěl i mimo dráhu, která stála 150 metrů vedle od směru, kterým stroj mířil.

  • Jak to, že řídicí věž jen doporučila nepřistávat, když za normálních okolností jsou letiště kvůli počasí pro přistání prostě zavřená?

To není zatím zcela jasné. Letiště Severnyj, kde se tragédie odehrála, je vojenským letištěm, kam nelétají stroje ze zahraničí. Sobota byla výjimkou, když přistávaly kvůli ceremoniálu v Katyni dvě polská letadla (první stroj s novináři přistál bez problémů, i když viditelnost už v té chvíli nebyla ideální).

Není také vyloučeno, že za takové situace letiště prostě nechtělo stroji s hlavou jiného státu na palubě přistání vyloženě zakázat.

  • Jak komunikovala v posledních minutách řídicí věž s pilotem?

Ruský server Life.News.ru přinesl krátký rozhovor s dispečerem letiště Severnyj Pavlem Plusinem. Podle něj pilot řekl, že když se mu nepovede na počtvrté přistát, odletí na jiné letiště.

  • Je možné, že pilotovi nařídil přistát za každou cenu Kaczyński, aby stihl ceremoniál k uctění památky polských důstojníků v Katyni?

To je citlivá věc, protože kladná odpověď by naznačovala, že nepřímou vinu za tragédii nese i sám prezident. Je to však jen hypotéza, kterou patrně ani záznamy z černých skříněk nepotvrdí ani nevyvrátí.

Když Kaczyński letěl v roce 2008 do Gruzie, pilot jeho speciálu přistál z bezpečnostních důvodů v ázerbájdžánském Baku místo v Tbilisi, přestože prezident proti tomu ostře protestoval. Je možné, že pilot sám chtěl přistát za každou cenu v obavách, že prezident bude rozzlobený, pokud se dozví o pokračování letu na vzdálenější letiště.

  • Pokud Kaczyński na přistání trval, tak proč?

Foto: vesti.ru

 

Některá polská média a diplomaté naznačují, že prezident mohl trvat na přistání i kvůli rivalitě s premiérem Donaldem Tuskem. Ten se ve čtvrtek v Katyni setkal s Vladimirem Putinem.

 

Ruský premiér se sice jménem Ruska neomluvil za masakr polksých důstojníků z roku 1940, ale vystoupil s velmi smířlivým projevem, který posunul polsko-ruské vztahy o trochu kupředu.

 

Kaczyński, který na ceremonii nebyl pozván, tedy na svoji cestu do Katyně vzal s sebou velké množství významných osob a zasadil se o přímý televizní přenos z ceremoniálu.

 

Vzhledem k tomu, že vše bylo s přesností na minutu zorganizováno, nechtěl přistávat v Minsku, protože by to snížilo celý efekt jeho návštěvy. Do Katyně by se delegace dostala až za 5 nebo 6 hodin. Jsou to však jen spekulace.

  • Mohl mít letoun technické problémy?

Polské ministerstvo zahraničí oznámilo, že před startem byl tupolev zcela v pořádku. I podle ruské vyšetřování všechny přístroje fungovaly normálně. Stroj byl vyroben v roce 1990 a loni v prosinci prošel modernizací a důkladnou prohlídkou.

  • Jak probíhá identifikace obětí?

Pod troskami letadla stále údajně leží několik těl, části tupolevu bude muset zvednout jeřáb. S výjimkou prezidenta jsou všechna těla převážena do Moskvy, kde tým ruských i polských specialistů mrtvé identifikuje.

V některých rakvích však do Moskvy dorazily jen části těl, některá je možné identifikovat jen podle dokladů nebo oblečení. První dámu Polska Marii Kaczyńskou identifikovali podle prstenu. Veškeré náklady hradí ruská vláda, včetně pobytu příbuzných obětí v Moskvě.

  • Kdy bude ve Varšavě pohřeb?

V sobotu bude smuteční obřad, na který přijedou státníci ze všech evropských zemí a zřejmě i americký prezident Barack Obama. Prezidentský pár bude pohřben následující den. Česká vláda rozhodla o dvoudenním státním smutku v České republice. Začne v sobotu 17.dubna a skončí v neděli 18.dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy