"Český rozhlas nabídne v tomto týdnu svým posluchačům na webu rozhlas.cz podcast Matematika zločinu autorek Brit Jensen a Magdaleny Sodomkové, který zpracovává téma údajných vážných pochybení v justici," informoval na webu mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.
Co je to podcast?
Podcast je zvuková nahrávka ve formátu MP3, která se dá stáhnout do mobilního telefonu přes podcastovou aplikaci a poslouchat kdykoli zdarma. Slovo podcast vzniklo v roce 2004 spojením názvu přehrávače iPod firmy Apple s anglickým slovem pro vysílání - broadcast. Čeština přejala tento anglický výraz beze změny. Podcast je typický delším formátem, většina z podcastů se pohybuje mezi délkou 30-60 minut, nicméně výjimkou nejsou ani několikahodinové podcasty.
Podle něj seriál musel projít úpravami, aby naplňoval etický kodex. V minulosti totiž rozhlas autorky kritizoval za velké množství neozdrojovaných informací a také za chybějící vyjádření znalce Jiřího Strause.
Ten však na opakované výzvy novinářek ani serveru Aktuálně.cz nereagoval. Jelikož sám nevyužil šanci se k tématu veřejně vyjádřit, autorky kodex neporušily. To potvrdil i odborný posudek hodnotitele Jana Motala, který si nechal zpracovat Fond nezávislé žurnalistiky.
Celkově podle Motala autorky v souladu s kodexem pracovaly. Měl pouze drobné výhrady, po jejich odstranění prý ale pořad splňuje nároky na vysílání. Navíc podle něj seriál poukazuje na závažné problémy a jeho vysílání je důležité z hlediska veřejného zájmu. To rozhlas nevyvrací.
"ČRo nijak nezpochybňuje, že informace obsažené v díle jsou zajímavé, společensky důležité a že seriál pojednává o věcech veřejného zájmu," uvedl Hošna. Dodává však, že za obsah vysílání vždy zodpovídá ČRo, a proto bylo třeba seriál přísně posoudit.
Poté, co si Matematika zločinu odnesla cenu za nejlepší dokument na mezinárodní soutěži Prix Bohemia Radio, a po článku na Aktuálně.cz se jednání o publikování podcastu znovu obnovila. Rozhlas autorkám předložil své připomínky, ty následně své dílo dle požadavků upravily. Rozhlas se tedy rozhodl seriál publikovat ve formě podcastu na svých webových stránkách.
Rozhlas bude požadovat veřejnou omluvu
Tím však rozepře mezi novinářkami a veřejnoprávním médiem nekončí. Rozhlas se chce ohradit proti výrokům novinářek a údajně jednostranně pojatým článkům, především v Deníku referendum.
Sodomková a Jensen totiž označily jednání rozhlasu za cenzuru, také podle nich vedení lhalo, když tvrdilo, že si seriál neobjednalo. Navíc se domnívají, že obvinění z porušování kodexu je očernilo, a tím snížilo jejich profesní status.
"Ostře se (ČRo, pozn. red.) tímto ohrazuje proti nařčením, které ho absurdně obviňují z cenzury a zpochybňují jeho nezávislost. Stejně tak ČRo zásadně protestuje proti lžím o údajné atmosféře strachu, kterou prý zaměstnanci pociťují," uvedl Hošna.
Podle Hošny novinářky poškozují dobré jméno rozhlasu. Po autorkách proto bude požadovat veřejnou omluvu.