Matematika zločinu stála ČRo 240 tisíc, autorky musí pořad upravit, říká šéf rozhlasu

Michal Polák Michal Polák
27. 4. 2019 9:43
Chceme rozhlasový seriál Matematika zločinu odvysílat, oznámil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral tento týden na jednání Rady Českého rozhlasu. Seriál, který odhalil nedostatky české justice, podle kritiků porušuje kodex rozhlasu. Autorky pořadu však tvrdí, že jim nikdo přesně neřekl, co mají změnit. Na výrobu seriálu přispěl rozhlas 240 tisíc korun, podle Zavorala by v případě jeho neodvysílání hrozila zpronevěra veřejných peněz.
René Zavoral
René Zavoral | Foto: Jakub Plíhal

"My jsme ten podcast nevysílali z jednoho prostého důvodu. Už k prvnímu dílu seriálu pan šéfredaktor stanice Petr Šabata řekl, že ten díl vykazuje řadu vad z hlediska souladu s Kodexem Českého rozhlasu," připomněl důvody Zavoral. V minulém článku je detailněji rozvedl deník Aktuálně.cz.

Podle ředitele autorky zřejmě neznají všechny ustanovení kodexu. "Pokud by ho znaly, tak by požadavky kolegy Šabaty hned v začátku vzaly v potaz a ten seriál takto doplnily," vysvětluje generální ředitel.

Český rozhlas podle jeho slov má zájem Matematiku zločinu vysílat. "Moje snaha je, aby obě dámy souhlasily s úpravou toho seriálu tak, aby odpovídal Kodexu Českého rozhlasu," řekl dále Zavoral na zasedání.

Autorka Magdalena Sodomková tvrdí, že nikdy nedostaly seznam konkrétních nedostatků. "Tuším v lednu jsme měli schůzku s panem Šabatou a my s Brit Jensen jsme mu nabídly, že se sejdeme nad scénářem a on nám přesně může říct, co konkrétně je špatně a co máme opravit. To ale on odmítl s tím, že by ho někdo mohl nařknout z cenzury," reaguje na slova ředitele Sodomková.

Nechci použít silné slovo

"Bylo tady využito 240 tisíc z veřejných peněz koncesionářů," říká Zavoral a dodává, že pokud by autorky nesouhlasily s úpravou seriálu a Český rozhlas by ho nemohl publikovat, tak vyvstává otázka, zda nešlo o zpronevěru.

Sodomková narážku na zpronevěru odmítá, protože podle ní Český rozhlas měl příležitost výrobu seriálu zastavit, ale neudělal to.

"Pokud je někdo zodpovědný za to, že veřejné peníze šly vniveč, tak je to vedení Českého rozhlasu Plus," tvrdí Sodomková.

Seriál Matematika zločinu zdokumentoval mimo jiné justiční omyl, ke kterému došlo kvůli chybnému posudku soudního znalce Jiřího Strause, ale jeho vyjádření v seriálu chybí, což je hlavní výtkou Českého rozhlasu. Straus se však opakovaně vyjádřit odmítl a nereagoval ani na dotazy Aktuálně.cz.

Dubnový posudek Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky tvrdí, že autorky udělaly vše pro to, aby jeho vyjádření získaly. Navíc je vysílání dokumentu podle posudku ve veřejném zájmu.

Matematika zločinu na začátku dubna vyhrála ocenění za nejlepší rozhlasový dokument roku 2018 na festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Vítěze měla odvysílat stanice ČRo Vltava. Matematiku zločinu ale stanice do éteru nepustila.

Co je to podcast?

Foto / Mikrofon / Rozhlas / Radio / Studio / Ilustrační snímek / iStock
Foto: iStock

Podcast je zvuková nahrávka ve formátu MP3, která se dá stáhnout do mobilního telefonu přes podcastovou aplikaci a poslouchat kdykoli zdarma. Slovo podcast vzniklo v roce 2004 spojením názvu přehrávače iPod firmy Apple s anglickým slovem pro vysílání - broadcast. Čeština přejala tento anglický výraz beze změny. Podcast je typický delším formátem, většina z podcastů se pohybuje mezi délkou 30-60 minut, nicméně výjimkou nejsou ani několikahodinové podcasty. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy