Matematika zločinu stála ČRo 240 tisíc, autorky musí pořad upravit, říká šéf rozhlasu

Michal Polák Michal Polák
27. 4. 2019 9:43
Chceme rozhlasový seriál Matematika zločinu odvysílat, oznámil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral tento týden na jednání Rady Českého rozhlasu. Seriál, který odhalil nedostatky české justice, podle kritiků porušuje kodex rozhlasu. Autorky pořadu však tvrdí, že jim nikdo přesně neřekl, co mají změnit. Na výrobu seriálu přispěl rozhlas 240 tisíc korun, podle Zavorala by v případě jeho neodvysílání hrozila zpronevěra veřejných peněz.
René Zavoral
René Zavoral | Foto: Jakub Plíhal

"My jsme ten podcast nevysílali z jednoho prostého důvodu. Už k prvnímu dílu seriálu pan šéfredaktor stanice Petr Šabata řekl, že ten díl vykazuje řadu vad z hlediska souladu s Kodexem Českého rozhlasu," připomněl důvody Zavoral. V minulém článku je detailněji rozvedl deník Aktuálně.cz.

Podle ředitele autorky zřejmě neznají všechny ustanovení kodexu. "Pokud by ho znaly, tak by požadavky kolegy Šabaty hned v začátku vzaly v potaz a ten seriál takto doplnily," vysvětluje generální ředitel.

Český rozhlas podle jeho slov má zájem Matematiku zločinu vysílat. "Moje snaha je, aby obě dámy souhlasily s úpravou toho seriálu tak, aby odpovídal Kodexu Českého rozhlasu," řekl dále Zavoral na zasedání.

Autorka Magdalena Sodomková tvrdí, že nikdy nedostaly seznam konkrétních nedostatků. "Tuším v lednu jsme měli schůzku s panem Šabatou a my s Brit Jensen jsme mu nabídly, že se sejdeme nad scénářem a on nám přesně může říct, co konkrétně je špatně a co máme opravit. To ale on odmítl s tím, že by ho někdo mohl nařknout z cenzury," reaguje na slova ředitele Sodomková.

Nechci použít silné slovo

"Bylo tady využito 240 tisíc z veřejných peněz koncesionářů," říká Zavoral a dodává, že pokud by autorky nesouhlasily s úpravou seriálu a Český rozhlas by ho nemohl publikovat, tak vyvstává otázka, zda nešlo o zpronevěru.

Sodomková narážku na zpronevěru odmítá, protože podle ní Český rozhlas měl příležitost výrobu seriálu zastavit, ale neudělal to.

"Pokud je někdo zodpovědný za to, že veřejné peníze šly vniveč, tak je to vedení Českého rozhlasu Plus," tvrdí Sodomková.

Seriál Matematika zločinu zdokumentoval mimo jiné justiční omyl, ke kterému došlo kvůli chybnému posudku soudního znalce Jiřího Strause, ale jeho vyjádření v seriálu chybí, což je hlavní výtkou Českého rozhlasu. Straus se však opakovaně vyjádřit odmítl a nereagoval ani na dotazy Aktuálně.cz.

Dubnový posudek Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky tvrdí, že autorky udělaly vše pro to, aby jeho vyjádření získaly. Navíc je vysílání dokumentu podle posudku ve veřejném zájmu.

Matematika zločinu na začátku dubna vyhrála ocenění za nejlepší rozhlasový dokument roku 2018 na festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Vítěze měla odvysílat stanice ČRo Vltava. Matematiku zločinu ale stanice do éteru nepustila.

Co je to podcast?

Foto / Mikrofon / Rozhlas / Radio / Studio / Ilustrační snímek / iStock

Podcast je zvuková nahrávka ve formátu MP3, která se dá stáhnout do mobilního telefonu přes podcastovou aplikaci a poslouchat kdykoli zdarma. Slovo podcast vzniklo v roce 2004 spojením názvu přehrávače iPod firmy Apple s anglickým slovem pro vysílání - broadcast. Čeština přejala tento anglický výraz beze změny. Podcast je typický delším formátem, většina z podcastů se pohybuje mezi délkou 30-60 minut, nicméně výjimkou nejsou ani několikahodinové podcasty. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy