Česko odmítá přijmout syrské uprchlíky, zamířili by prý dál

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
22. 4. 2014 10:00
Ministerstvo vnitra zatím nepředpokládá, že by Česko po vzoru jiných evropských zemí přijalo syrské uprchlíky. Syřané by ho podle něj zřejmě použili jen jako přestupní stanici.
Uprchlický tábor v Turecku
Uprchlický tábor v Turecku | Foto: Reuters

Praha - K přijetí syrských uprchlíků už v březnu vyzvaly nevládní organizace Amnesty International a Organizace pro ochranu uprchlíků (OPU). V otevřeném dopise adresovaném premiéru Bohuslavu Sobotkovi, ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministru vnitra Milanu Chovancovi žádaly, aby Česko přijalo tisícovku běženců.

Výzvu opřely o návrh Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, k níž se přidalo už jednadvacet, z velké většiny evropských států. Namátkou - Německo se zavázalo poskytnout azyl více než 11 tisícům Syřanů, kteří utekli před občanskou válkou, dalších pět stovek přijme Rakousko.

"Domníváme se, že je v kapacitách české společnosti ochranu v tomto rozsahu poskytnout. Navíc nedojde k nadměrné zátěži pro uprchlická ubytovací zařízení ani pro azylový systém," jsou přesvědčeny organizace.

Sloužili bychom jako přestupní stanice, myslí si vnitro

Chovancova odpověď ze začátku dubna však byla poměrně strohá a naprosto jednoznačná. Česko na přijetí většího počtu běženců nemá zájem.

"Ministerstvo vnitra nadále zastává názor, že ČR není a nebude pro syrské uprchlíky vnímána jako země cílová, a navrhované programy by tak v případě ČR vysoce pravděpodobně skončily sekundární migrací do některé ze zemí, v nichž je dostatečně silná syrská diaspora," vysvětlil ministr důvody.

Česko podle něj uprchlíkům pomáhá finančně - jen loni vnitro uvolnilo téměř 70 milionů korun na podporu azylového systému v zemích, které byly nejvýrazněji zasaženy vlnou utečenců, program humanitárních evakuací a příspěvek do evropského programu pro uprchlíky.

Že syrští běženci většinou mají namířeno do dalších evropských států, potvrzuje i statistika cizinecké policie k nelegální migraci. Podle ní je totiž Praha využívána jako uzel, odkud cizinci míří nejčastěji do již zmíněného Německa nebo Skandinávie. Počty oficiálních žádostí o azyl v Česku se pohybují v řádu desítek.

Zklamání, zní z lidskoprávních organizací

Zástupci obou organizací se shodují, že čekali odlišnou reakci. "Reakce ministerstva vnitra nás zklamala. Doufáme, že se k situaci postaví čelem alespoň premiér Sobotka, který slíbil se situací zabývat," řekla Aktuálně.cz mluvčí Amnesty International Martina Pařízková.

Obdobně hovoří i Eva Holá z OPU. "Je zklamáním, že pan ministr nevidí ani trochu prostoru, jak té výzvě vyhovět. Důvody, které ministerstvo uvedlo, nám nepřišly zcela relevantní. Myslíme si, že prostor pro tisícovku nebo alespoň několik stovek uprchlíků by zde byl," konstatovala Holá.

Ta stejně jako Pařízková věří, že věc ještě není definitivně "pod stolem". V půlce června totiž vyvrcholí celoevropská kampaň k petici za zjednodušení vstupu uprchlíků do zemí EU, kterou prý předseda vlády převezme.

OSN už během více než tři roky trvajícího konfliktu eviduje skoro dva a tři čtvrtě milionu lidí, kteří Sýrii nedobrovolně opustili. Drtivá většina jich žije v uprchlických táborech v Turecku a Libanonu. Podle OSN by na humanitární pomoc bylo potřeba téměř sto miliard korun, vybrat se zatím podařilo přibližně čtvrtinu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 10 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy