Nejen Asad. Dodávky pomoci civilistům blokují i povstalci

ČTK ČTK
24. 3. 2014 11:26
Momentálně žije v obležení na 220 000 Syřanů. Pomoc pak potřebuje 9,3 milionu lidí.
Jedním z nejzbědovanějších měst je Homs.
Jedním z nejzbědovanějších měst je Homs. | Foto: Reuters

New York / Damašek - Organizace spojených národů (OSN) obvinila ze ztěžování humanitární pomoci v Sýrii tamní vládu i povstalce.

Plyne to z první zprávy OSN o plnění únorové rezoluce Rady bezpečnosti o volném přístupu humanitární pomoci do Sýrie, kterou získala agentura Reuters.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v ní uvedl, že situace ohledně dodávek humanitární pomoci v Sýrii zůstává "mimořádně obtížná".

Zpráva konstatuje, že síly loajální prezidentu Bašáru Asadovi nyní obléhají místa, kde žije celkem 175 000 lidí, a dalších 45 000 lidí je obleženo povstalci.

Humanitární pomoc potřebuje podle Pana 9,3 milionu obyvatel země, tedy bezmála polovina celkového počtu.

Pomoc nestačí

Rada bezpečnosti OSN před měsícem se vzácnou jednomyslností schválila rezoluci požadující, aby Sýrie umožnila volný, rychlý a bezpečný přístup humanitární pomoci do všech míst konfliktu.

Rezoluce požaduje po všech stranách konfliktu, aby chránily civilisty a umožnily práci humanitárním organizacím. Dokument sice neobsahuje žádné sankce, při neplnění požadavků rezoluce však hrozí "dalšími kroky".

Válka trvá už přes tři roky.
Válka trvá už přes tři roky. | Foto: Reuters

"Přístup k dodávkám humanitární pomoci v Sýrii zůstává mimořádně obtížný. Nadále velmi složité jsou dodávky potřeb pro záchranu životů, zejména léků. A pomoc, která se tam k lidem dostane, stále zdaleka nedostačuje k zajištění i základních potřeb," uvedl šéf OSN.

Rada bezpečnosti má o zprávě jednat v pátek, řekli diplomaté Reuters.

Válka povstalců proti režimu Bašára Asada vstoupila v březnu již do svého čtvrtého roku. O život při ní přišlo více než 140 000 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy