Válkou zdecimované Sýrii hrozí rekordní neúroda a hlad

ČTK ČTK
8. 4. 2014 19:40
Zemi sužuje sucho. Dešťové srážky jsou dlouhodobě podprůměrné, oznámil Světový program pro výživu OSN.
Boje trvají už přes tři roky. Jejich konec je v nedohlednu.
Boje trvají už přes tři roky. Jejich konec je v nedohlednu. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Na občanskou válkou zmítanou Sýrii se podle OSN řítí další pohroma.

Kvůli velkému suchu zemi hrozí rekordní neúroda obilí, což může způsobit hlad, upozornil v Ženevě Světový program pro výživu (WFP). Podle něj mohou být "ohroženy miliony životů".

"Nyní vidíme s tímto přízrakem sucha, s tou krizí sucha, která právě přichází, a to zejména v severozápadních provinciích, že by to mohlo ohrozit miliony životů, v případě, že sucho bude pokračovat," řekla mluvčí úřadu Elisabeth Byrsová.

"Jsme velmi znepokojeni dopadem (sucha) na zemědělství. Vidíme, že kvůli konfliktu trpí zavlažovací sítě, kanály, traktory, zemědělské stroje a zařízení. To všechno se hromadí," dodala s tím, že situace nemá naději na zlepšení.

Pomoc potřebuje 6,5 milionu Syřanů

WFP v současné době pomáhá asi čtyřem milionům lidí v Sýrii z 6,5 milionu, kteří potřebují potravinovou pomoc. WFP prý není s to předpovědět, kolik lidí navíc bude vlivem sucha trpět.

Srážky zaznamenané od loňského září jsou pod dlouhodobým průměrem. "Deště jsou stále vzácnější. Jsme přesvědčeni, že příští úroda bude výrazně menší než to, co Sýrie potřebuje," poznamenala Byrsová.

Podle odborníků OSN by v Sýrii mělo uzrát 1,7 milionu až dva miliony tun pšenice, což je rekordní minimum. V této souvislosti varuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky před novou uprchlickou vlnou.

Konflikt v Sýrii stál podle Syrské organizace pro lidská práva životy více než 150 000 lidí.

Podle OSN opustilo kvůli povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada své domovy přes devět milionů Syřanů, z nichž 2,6 milionu uprchlo do zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy