Česko už není maďarským satelitem, ale stojí v centru evropského dění, řekl Bek

ČTK ČTK
3. 1. 2023 11:45
Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) mělo Česko dříve pověst maďarského satelitu na periferii Evropy, při českém předsednictví se ale vnímání podařilo posunout a Česko je nyní považováno za zemi, která hraje aktivní roli v centru evropského dění, řekl ministr na tiskové konferenci, kde s premiérem Petrem Fialou (ODS) zhodnotili český půlrok v čele Rady Evropské unie.
Mikuláš Bek a Petr Fiala zhodnotili české předsednictví v Radě Evropské unie.
Mikuláš Bek a Petr Fiala zhodnotili české předsednictví v Radě Evropské unie. | Foto: ČTK

Předsednictví zdokonalilo vládu a další zainteresované v hájení zájmů Česka, což dříve úplně dobře nefungovalo, řekl Fiala. Úkolem předsednické země je ale zejména hledání kompromisů přijatelných pro všechny strany a dobrého řešení pro všechny. "My jsme tak postupovali, ale současně tak, aby naše předsednictví ve výsledku zahrnovalo zájmy občanů Česka," poznamenal ministerský předseda.

Vláda brzy projedná obšírné zprávy o průběhu předsednictví, řekl Bek. Základní charakteristika by mohla znít, že je pro mnohé partnery v Evropě překvapivým úspěchem, míní. "Očekávání nebyla příliš vysoká. Česko požívala pověsti maďarského satelitu na periferii Evropy, nám se podařilo vnímání výrazně posunout. Jsme považováni za zemi, která hraje aktivní roli v centru evropského dění," dodal ministr.

Země Evropské unie se za českého předsednictví dohodly například na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Po mnoha týdnech vyjednávání se shodly na parametrech nouzového omezení cen plynu v případě jejich výrazného růstu. Kompromisní návrh českého předsednictví podpořila velká většina zemí včetně Německa, které bylo dlouhodobě proti.

Evropská unie také jednomyslně přijala další tři sankční balíky proti Rusku a nakonec schválila finanční podporu Ukrajiny na příští rok 18 miliard eur (435 miliard korun), kterou zprvu blokovalo Maďarsko. Podle Fialy se podařilo udržet a posílit jednotu evropských zemí v podpoře Ukrajiny, jež zajišťuje i bezpečnost českých občanů a dalších zemí Evropské unie.

Zástupci předsednictví se s europoslanci shodli také na omezení prodeje nových aut s klasickými spalovacími motory od roku 2035 nebo na reformě trhu s emisními povolenkami, jež se stala terčem kritiky opozice i některých oborů ekonomiky. "Objem finančních prostředků, které nakonec vyjednala Česká republika na zelenou modernizaci, dohromady přesáhne 1200 miliard korun," poznamenal Fiala.

Podle Beka aktuální situace vedla k větší střízlivosti, pragmatičnosti a praktičnosti při hledání cílů pro evropskou ekonomiku ve snižování emisí do roku 2030. Firmy a občané nyní mohou stanovit vlastní strategie, protahování jednání by bylo nepříjemné pro všechny, míní ministr.

Podle opozice kabinet předsednictví nevyužil dostatečně. Experti jej hodnotí jako zvládnuté, vláda však podle nich výsledky nedostatečně prezentovala českým občanům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy