Česko se bojí exekucí, hudebníci museli vrátit nástroje

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 6. 2011 11:37
Kvůli kauze "Diag Human" si Národní muzeum vyžádalo cenné nástroje k dílenské kontrole
Nástroje jsou zatím v depozitářích. Ilustrační foto.
Nástroje jsou zatím v depozitářích. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli exekučním nárokům společnosti Diag Human se do Česka vrátily historicky cenné hudební nástroje, které pocházejí ze Státní sbírky hudebních nástrojů a jež si hudebníci významných českých souborů mohou dlouhodobě pronajímat.

Hudebníci museli některé nástroje vrátit do depozitářů, informoval Český rozhlas - Radiožurnál (ČRo).

"Nástroje jsme si vyžádali k pravidelné dílenské kontrole," uvedla Dagmar Fialová z Národního muzea, které jako příspěvková organizace ministerstva kultury kolekci hudebních nástrojů spravuje.

Podle zdroje z Českého muzea hudby, ve kterém je sbírka umístěna, šlo hlavně o to dostat do ČR co nejdříve deset nástrojů v mnohamilionové pojistné hodnotě, uvedl ČRo. V současné době jsou zpět v muzeu.

Pořadatelé chtějí nejen interpreta, ale i nástroj

Tři hudebníci Českému rozhlasu potvrdili, že nástroje museli vrátit do depozitářů muzea kvůli tomu, aby je při zahraničních zájezdech nezabavili exekutoři.

"Tyto nástroje, které mají nesmírnou hodnotu nejen finanční, ale i uměleckou, nechceme vystavit jako zálohu někde v Paříži nebo ve Vídni u soudu," řekl zástupce Talichova kvarteta Petr Prause k postupu ministerstva kultury. Cello od Giovanni Granciniho a housle od Antonia Stradivariho mají hudebníci prý ale stále pronajaté.

"Po tuto dobu samozřejmě neplatíme nájemné a doufáme, že se v nejbližší době všechno vyřeší. Byli jsme požádáni, aby nástroje neopustily ČR, dokud se situace nevyřeší," uvedl Prause.

Dvoje housle museli dočasně vrátit i členové Zemlinského kvarteta a violoncellistka Jitka Vlašánková z Martinů kvarteta.

Vlašánková chápe, že stát chce ochránit svůj majetek, podle ní to ale má vliv na "kariéru a úspěšnost" hudebníků. "Nás se to ale dotkne hodně, nástroj je pro naši práci klíčová věc a zejména zahraniční pořadatelé chtějí slyšet nejen skvělého interpreta, ale také úžasné staré nástroje," řekla rozhlasu Vlašánková.

O pronájmu rozhoduje komise

Státní sbírka hudebních nástrojů obsahuje několik desítek vybraných nástrojů. O tom, kdo na ně bude hrát, rozhoduje komise.

Kvůli sporu mezi společností Diag Human a Českou republikou exekutoři v Rakousku nedávno zabavili tři umělecká díla ze sbírek Národní galerie v Praze a Moravské galerie v Brně zapůjčená na výstavu ve Vídni. Ministerstvo kultury pak v reakci na to zakázalo půjčovat umělecká díla do zahraničí.

Soud ve Vídni nechal umělecká díla zapůjčená Českem zabavit na základě svého nepravomocného rozhodnutí. Uznal nárok společnosti Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění od ČR za zmařený obchod s krevní plazmou.

Nároky firmy nepravomocně uznal také soud v Paříži. Diag Human zažalovala Česko také v USA, ale i v Británii a dalších zemích Evropské unie. Česká republika se proti rozhodnutí rakouského soudu už odvolala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy