Česko potřebuje rekordní počet vakcín proti žloutence

Markéta Chaloupská, mch
15. 10. 2008 18:16
Počet onemocnění žloutenkou se stabilizoval

Praha - Epidemie žloutenky způsobila rekordní zájem Čechů o vakcíny proti této nemoci.

V životě jsme nepotřebovali tolik vakcín proti žloutence jako letos, říká hlavní hygienik Michael Vít.

Jen v tomto roce už se podle něho spotřebovalo tolik vakcín jako za celý minulý rok.

Ve spoustě českých lékáren kvůli tomu už několik týdnů vakcíny proti žloutence chybějí. Ministerstvo zdravotnictví se proto rozhodlo, že do Čech doveze třicet devět tisíc kusů vakcín. "Je ale otázka, zda budou stačit," dodává.

Žloutenka pomalu mizí

Výskyt žloutenky v Čechách by se podle Víta mohl stabilizovat. Počet nakažených se snížil hlavně ve Středočeském kraji. Hygienici zde zaznamenali deset nových případů, celkem jich je tu 106.

Počet onemocnění se mírně zvýšil v Praze, ale i tady se očekává, že by se situace mohla uklidnit. "Za poslední tři týdny byl nárůst vždy kolem 80 až 90 případů a zdá se, že i tady epidemie stagnuje," řekl Vít.

Jiná situace je v Olomouckém kraji, kde bylo zaznamenáno osmnáct nových případů. Celkem je zde nakaženo šedesát šest lidí.

Podle nejnovějších čísel se žloutenkou typu A nakazilo 894 lidí.

Internetoví podvodníci

Strachu lidí z epidemie žloutenky se pokusili využít internetoví podvodníci. Na anonymních stránkách nabízeli vakcíny proti této nemoci. Prodejce se navíc zaštítil jménem existující společnosti sídlící v Praze.

Webová stránka antizloutenka.info nabízela lidem výrazně předražené vakcíny, za něž musí případný zákazník zaplatit ještě předtím, než se mu dostanou do rukou.

Příznaky jako u chřipky

Žloutenka typu A se v počáteční fázi projevuje podobně jako například chřipka - teplotami, slabostí či bolestmi zad. Příznačné zežloutnutí kůže se nemusí vůbec objevit.

Léčba ale bývá mnohem náročnější než u chřipky: znamená několikatýdenní hospitalizaci a může trvat i měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy