Česko-norský program pro vědce nabízí stamiliony

ČTK ČTK
21. 5. 2013 19:18
Projekty bude možné předkládat v červnu. Norská strana hradí z celkové částky 80 procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Masarykova univerzita

Praha - Z Česko-norského výzkumného programu mohou vědci a menší firmy čerpat celkem přes 327 milionů korun, návrhy projektů bude možné předkládat už v červnu.

Norská strana hradí z této částky 80 procent. Novinářům to v úterý při zahájení nového čerpacího období řekli zástupci ministerstva školství a Norského království.

Norsko není v EU, norské fondy představují obdobu unijních fondů. Na rozdíl od evropských programů na vědu určených hlavně přírodovědným a technickým disciplínám jde podpora z norského programu do humanitních disciplín.

Oproti minulému programovacímu období se prý celková částka více než ztrojnásobila, v minulosti bylo na tyto účely vyhrazeno kolem čtyř milionů eur (104 milionů korun).

"Základní podmínkou účasti v programu je účast alespoň jednoho týmu z ČR a alespoň jednoho týmu z Norska," uvedlo ministerstvo. Mezinárodní týmy si mohou žádat od 100 000 do milionu eur (2,6 milionu až 26 milionů korun) na svůj projekt, ten může trvat maximálně do dubna 2017. O podporu si v Česku mohou žádat výzkumné organizace nebo malé a střední podniky.

Peníze jsou určeny na projekty základního nebo aplikovaného výzkumu a vývoje, a to zejména v oblasti sociálních a humanitních věd, zdraví a životního prostředí.

"Já jsem se toho přímo účastnil jako řešitel projektu a samozřejmě musím říct, že tehdy mi to vlastně pomohlo restartovat můj výzkumný tým," řekl ředitel odboru výzkumu na ministerstvu školství Dalibor Štys.

Prostřednictvím fondů přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko zemím přistupujícím do Evropského hospodářského prostoru na různé projekty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy