Česko má problém s obezitou i klimatem, v udržitelném rozvoji i tak patří k nejlepším

Matěj Pur
21. 7. 2019 18:52
Česko je podle zprávy nadace Bertelsmann sedmé nejlepší na světě v dosahování cílů udržitelného rozvoje. Těchto 17 cílů si stanovily země OSN před čtyřmi lety a chtějí jich dosáhnout do roku 2030. Česko je už nyní plní z 80 procent. Podle zprávy se mu daří vymýtit chudobu, naopak nedostatečný je boj se změnami klimatu nebo s obezitou.
Konference OSN v New Yorku v roce 2015, kde se stanovily cíle udržitelného rozvoje.
Konference OSN v New Yorku v roce 2015, kde se stanovily cíle udržitelného rozvoje. | Foto: Reuters

"Česká republika je v oblasti udržitelného rozvoje jedním z globálních lídrů. K udržitelnému rozvoji přistupujeme doopravdy zodpovědně - cíle stanovené Agendou 2030 bereme v potaz při přípravě národních strategií i při nastavování čerpání evropských fondů v období 2021-2027," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Jeden z cílů - vymýtit chudobu ve všech jejích formách - už Česko dokonce podle zprávy nadace Bertelsmann splnilo. Celkově má Česko splněno cíle na 80,7 procenta. Největší rezervy má v boji se změnou klimatu, kde největším problémem jsou stále vysoké emise CO2 pocházející z výroby elektřiny.

Mezi nadále trvající výzvy pro Čechy patří také vysoký výskyt obezity, kdy je obézních čtvrtina obyvatel, nebo rozdíl v platech mužů a žen, kdy podle studie ženy dostávají o téměř 16 procent méně.

Česko se svým sedmým místem dopadlo nejlépe ze států střední a východní Evropy. Lépe na tom jsou jen skandinávské státy a Francie, Rakousko a Německo. Sousední Slovensko je na 27. místě, Polsko je až třicáté. Nejhorší v dosahování cílů OSN je Čad a Středoafrická republika.

Žebříček států podle procenta naplnění cílů udržitelného rozvoje
Žebříček států podle procenta naplnění cílů udržitelného rozvoje | Foto: Nadace Bertelsmann

Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje si před čtyřmi lety stanovila OSN jako svůj program do roku 2030. Nadace Bertelsmann, která každoročně vypracovává pro OSN studii o postupu všech členských států, však varuje, že hrozí, že skončí jen u slov. Žádná země totiž podle studie zatím není na cestě k dosažení všech stanovených cílů. Největší rezervy má svět v zajištění udržitelné spotřeby a v boji s klimatickou změnou.

Problémem podle autorů studie také je, že téměř žádná bohatá země nedodržuje svůj závazek vynaložit 0,7 procenta hrubého národního příjmu na rozvojovou spolupráci. Z 36 zemí OECD dává dostatek prostředků jen sedm zemí, Česko v tomto patří s 0,15 procenty mezi úplně nejhorší - hůře jsou na tom jen ostatní země visegrádské čtyřky, Jižní Korea a Izrael.

 

Právě se děje

Další zprávy