Praha - Česká republika rozhodně nepatří mezi nejčistší země na světě. Aspoň podle žebříčku, který sestavily prestižní americké univerzity Yale a Columbia.
Česko skončilo až na 68 místě ze 140 zemí.
Zvítězilo Švýcarsko. V první desítce je dalších pět zemí Evropy včetně Norska či Rakouska. Tabulku zveřejnila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
"Hodnocení - takzvaný index EPI - je rozděleno do 25 oblastí související s ochranou životního prostředí: Od kvality ovzduší a vody přes rozmanitost rostlinných a živočišných druhů až po používání pesticidů," uvedl viceprezident asociace Tomio Okamura.
Česko propadlo v kvalitě vody
V každé kategorii dostávala země určitý počet bodů. Čím více, tím lépe. Česko dostalo stoprocentní maximum například v kategorii pitná voda, naopak necelých čtyřicet procent získalo v kategorii biodiverzita a zcela propadlo v kategorii kvalita vody, kde získalo jen několik procent.
Nejčistší země světa
- 1. Švýcarsko
- 2. Norsko
- 3. Švédsko
- 4. Finsko
- 5. Kostarika
- 6. Rakousko
- 7. Nový Zéland
- 8. Lotyšsko
- 9. Kolumbie
- 10. Francie
- ...
- 17. Slovensko
- ...
- 68. Česko
Výsledky v některých oblastech ovšem vzbuzují otázky, nakolik vypovídají o realitě v Česku.
Problematické plantáže
Česká republika například obdrželo maximum sto procent v kategorii lesnictví, což ovšem nevypovícá nic o kvalitě porostů, nýbrž o přírůstku dřeva.
Autoři se tím totiž snažili postihnout, zda se ta která země odlesňuje. "V Česku to nic moc neukáže. V Brazílii nebo Indonésii ano," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha, který zná podmínky ankety.
I lidé z amerických univerzit ovšem přiznávají, že tento indikátor je problematický. Stačí vysázet plantáže s jedním druhem stromu, což je ekologické mínus, ovšem v této kategorii nasbírá daná země kladné body, protože dřeva přibylo. (Podrobné hodnocení Česka najdete - ZDE)
Proč zvítězilo Švýcarsko
Vítězné Švýcarsko získalo maximálních sto bodů v osmi oblastech, například v kategorii čištění odpadních vod nebo používání pesticidů.
Ze zemí východní Evropy se nejlépe umístilo Lotyšsko, které skončilo na osmémmístě. V druhé desítce jsou i další Pobaltské země a také Slovinsko se Slovenskem.
Z neevropských zemí se nejlépe umístila na pátém místě Kostarika.
"Její ekonomika se do značné míry opírá o ekoturistiku. Do roku 2021 se chce stát zemí téměř bez uhlíku. Kostarika také úspěšně zabraňuje odlesňování," řekl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.