Česko dostane z Norských fondů pět miliard na podporu lidských práv či inkluzi Romů

Kristýna Šopfová
4. 9. 2017 18:47
Česká republika dostane na příštích sedm let asi pět miliard z takzvaných Norských fondů a od zemí Evropského hospodářského prostoru. Poslouží jako finanční podpora v oblasti vzdělání, vědy, životního prostředí, ale i občanské společnosti a lidských práv. Čerpat se začne v polovině příštího roku.
Podpis dohody mezi Lichtenštejnskem, Norskem, Islandem a Českem.
Podpis dohody mezi Lichtenštejnskem, Norskem, Islandem a Českem. | Foto: ČTK

Praha - Česko podepsalo již třetí smlouvu s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, díky níž získá až pět miliard. Peníze využívají především neziskové organizace, ale i ministerstva. Oproti předchozímu období se bude při výběru projektů klást větší důraz na lidská práva, občanskou společnost a inkluzi Romů. 

"Máme možnost rozvíjet spolupráci. Norsko investuje do rozvoje Česka, ale tato investice se mu pak vrátí, například pracovní silou. Je to tedy taková win-win situace," přiblížila náměstkyně ministra zahraničí Elsbeth Tronstadová. 

Trojice států Evropského hospodářského prostoru podpoří 15 členských zemí EU částkou 1,5 miliardy eur. Dalších 1,3 miliardy eur půjde z Norských fondů. Z toho obdrží Česká republika asi 184,5 milionu eur (zhruba pět miliard korun), které využije na rozvoj vědy a výzkumu, ochranu životního prostředí, zdravotnictví, vzdělání, spolupráci v justici a kulturní dědictví. Vyčerpat je musí do roku 2024.

"Základní rámec spolupráce zůstává stejný. Nově se ale zaměříme na lidská práva, občanskou společnost a inkluzi Romů," přiblížila ředitelka kanceláře ministra financí Milena Hrdinková. 

Spolupráce byla podepsaná v kostele svatého Františka v Anežském klášteře, jehož rekonstrukce byla financována právě z předchozího programu. "Díky této podpoře se podařilo opravit a zpřístupnit vnitřní prostory kostela," doplnil generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt, která pražský Anežský klášter spravuje. 

Finanční podpora trojice států společně s Norskými fondy tvoří nedílnou část státního rozpočtu. Za období 2009-2014 byly mezi žadatele rozděleny asi tři miliardy korun. Nejčastěji využívají norskou podporu neziskové organizace.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy