Vláda tápe, jak zapojit občany do veřejného života. Chvojkův návrh kritizují hlavně neziskovky

Kristýna Šopfová
1. 8. 2017 14:50
Vyvolat v lidech zájem o veřejné dění a aktivně je do něj zapojit se nepodaří ani současné vládě. Základní rámec sice předloží koncem září ministr pro lidská práva Jan Chvojka, ale s jeho materiálem zásadně nesouhlasí desítky neziskových organizací, které dlouhodobě volají po otevřené diskuzi.
Ministr pro lidská práva Jan Chvojka je v úřadu teprve od konce loňského listopadu.
Ministr pro lidská práva Jan Chvojka je v úřadu teprve od konce loňského listopadu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Neziskovky se hádají s ministrem pro lidská práva Janem Chvojkou o podobu občanského vzdělávání, které má zajistit větší zapojení lidí do veřejného života. Ministr si minulý týden přizval k diskuzi o podobě občanského vzdělávání devadesát odborníků z nevládního sektoru. Většina z pozvaných v tom ale viděla předvolební tah, již teď je totiž jasné, že příprava detailní koncepce bude starostí příští vlády.

Občanské vzdělávání směřuje k lepšímu zapojení obyvatel do veřejného života. Tvorbu koncepce dostal do rukou Chvojka, který na předchozí verzi nenavazuje a zaběhlou koncepcí Rady Evropy se pouze inspiruje. "Nechceme tuto agendu nadměrně centralizovat," vysvětlil ministr.

Na přípravě materiálu se podílelo ministerstvo školství, kultury i spravedlnosti.

Diskuze o podobě koncepce, kterou může příští vláda zahodit

Do konce funkčního období zbývají vládě dva měsíce. Je tedy jisté, že příprava ucelené a podrobnější koncepce o občanském vzdělávání počká na příští vládu. "Nejsme schopni ve vytyčeném termínu koncepci zpracovat. Není na to čas, lidé ani prostředky," vysvětlila náměstkyně Martina Štěpánková.

Přesto si Chvojka pozval desítky odborníků k diskuzi o podobě koncepce. Většina z nich s materiálem, který chce Chvojka předložit vládě už na podzim, nesouhlasila. Ministr však slíbil, že jejich připomínky zohlední, přestože k tomu není povinen.

Vláda Chvojkův rámec projedná ještě než skončí

Od současné podoby základního rámce se řada nevládních organizací distancovala, vidí v něm velké nedostatky. "Není to vůbec transparentní. Pod materiálem není nikdo podepsaný. V popisu současného stavu občanského vzdělávání se odvoláváte na praxi autorů, ale nevíme, o koho jde. Druhá věc je, že tu vlastně žádný popis aktuální situace není," řekl v diskuzi ředitel Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku Jan Šmídek. 

Chvojka rámec v září předloží navzdory nesouhlasu. Konec funkčního období vlády prosazení návrhu podle něj neovlivní. Připomínky vzešlé ze semináře slíbil zohlednit, ovšem tvorba ucelené koncepce může podle náměstka Davida Beňáka trvat i čtyři roky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy