New York - Romové jsou v Česku dál vystavení diskriminaci a bojují s netolerancí. Ve své výroční zprávě o stavu lidských práv ve světě to uvádí nevládní organizace Amnesty International.
Romská menšina podle ní nadále zůstává v nerovnoprávném postavení, které se negativně odráží zejména v přístupu k adekvátnímu bydlení, vzdělání a zaměstnání.
Podle zjištění organizace je romská populace zastrašována policií, Romové čelí při výsleších nadměrnému použití násilí a jsou nuceni k doznání se k drobným zločinům.
Amnesty International připomíná v kapitole věnované Česku také protiromské výroky vicepremiéra Jiřího Čunka. Cituje rovněž ze zprávy ombudsmana Otakara Motejla, podle níž bylo vystěhovaní Romů ze Vsetína, kde byl Jiří Čunek před příchodem do vlády starostou, za chybu.
Více o zjištěních AI:
- Amnesty International vyzývá Čínu: Zastavte popravy
- Video: Tak CIA mučí vězně, říká Amnesty International
- Putin omezil svobodu slova, tvrdí Amnesty International
Výroční zpráva, která monitoruje stav lidských zpráv ve 150 zemích světa, kritizuje fakt, že Česko dosud nepřijalo antidiskriminační zákon, který by měl situaci menšin zlepšit.
Jeho schválení parlamentem vetoval v květnu prezident Václav Klaus.
Čtěte více: Klaus vetoval zákon proti diskriminaci, chtěla ho EU
Amnesty International připomíná ve své zprávě průzkumy veřejného mínění, podle nichž by devět z deseti Čechů nechtělo mít Roma za souseda. Upozorňuje také na verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který označil za diskriminační umisťování romských dětí do zvláštních škol.
Organizace nepomíjí ani problém s nucenou sterilizací romských žen, která podle ní probíhala v Česku minimálně do roku 2004.
Amnesty International kritizuje českou vládu, že odmítla odpovědět na její dotazy týkající se údajných přeletů letadel americké CIA převážejících lidi podezřelé z terorismu. Česká letiště měla být užívána pro mezipřistání těchto strojů.
Organizace také připomíná, že Česká republika zůstává jediným členským státem Evropské unie, který dosud neratifikoval dohodu o vzniku Mezinárodního trestního tribunálu.