Česko chystá vojenské nákupy za desítky miliard, pořídí vrtulníky, radary i děla

ČTK ČTK
28. 10. 2018 17:04
Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli odpoledne hovořil s americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem o růstu českých výdajů na obranu či vzájemném obchodu. Česká armáda chce v blízké budoucnosti nakupovat za desítky miliard korun.
Andrej Babiš a James Mattis
Andrej Babiš a James Mattis | Foto: ČTK

Politici probírali při svém setkání vojenské nákupy, které chystá Česká republika a mohli by se o ně ucházet Američané, i možnou stavbu nových jaderných bloků. Babiš novinářům řekl, že Mattise ubezpečil, že nákupy budou transparentní a bez korupce.

Babiš řekl, že s americkým ministrem hovořil o české podpoře transatlantického spojenectví, ale i obchodu. "Spojené státy jsou pro nás významný exportní trh, já pana ministra prosil, abychom udělali maximum pro to, aby nedocházelo k obchodním válkám, abychom měli ve světě volný obchod," řekl novinářům český premiér.

Na dotaz novinářů Babiš připustil, že řeč přišla i na vojenské zakázky. Česká armáda chce v blízké budoucnosti nakupovat za desítky miliard korun nové vrtulníky, radary, děla nebo bojová vozidla pěchoty. Například u víceúčelových vrtulníků se hovoří o USA jako o favoritech. "Ubezpečil jsem pana ministra, že za mojí vlády budou nákupy transparentní, vylučuji vlivy lobbistů a korupční pokusy," uvedl.

Totéž se podle něj týká i případných jaderných zakázek. Odmítl, že by Česko diskutovalo o dostavbě bloků s Ruskem. Diskuse se podle něj nyní týkají nového bloku v Dukovanech. "Pokud dospějeme do stadia, že bude nějaký tendr, jsem přesvědčen, že bude transparentní," uvedl Babiš.

Mattis následně ujistil, že i z americké strany budou jakékoliv zakázky bez korupce. "Rozhodnutí jsou suverénním rozhodnutím Česka. Podporujeme, že to tak je," uvedl.

Mattis ocenil nejenom Českou přítomnost v Afghánistánu, ale i další činnost ČR například v Pobaltí a v boji proti tzv. Islámskému státu. "Také nám poskytujete pomoc v Damašku, což je pro nás velice důležité," připomněl Mattis české diplomatické zastoupením v Sýrii.

Babiš zdůraznil, že ztráty na životech mezi vojáky neznamenají, že se Česko vzdává. V Afghánistánu se podle něj bojuje proti terorismu i tomu, aby se nerozšiřoval do Evropy. Podle Mattise Češi do Afghánistánu přinášejí své dovednosti a profesionalitu a vyjadřují svou přítomností to, za čím si jejich země stojí. "Nechcete stát stranou, když teroristé vraždí nevinné ženy a děti jen kvůli tomu, že se jim nelíbí, jak žijí. Čeští vojáci představují ty nejlepší ideály lidství v tom nejtvrdším bojovém prostředí," uvedl.

Babiš považuje za špatnou zprávu úmysl Spojených států odstoupit od rusko-americké odzbrojovací smlouvy INF. Vyjádřil přání, aby se vztahy USA a Ruska zlepšovaly a nepřišlo naopak vyostřování vztahů. "Je to určitě špatná zpráva. Pokud tomu tak je, tak nás to samozřejmě mrzí," uvedl. Realita je však taková, že se svět vrací do časů jako za studené války, konstatoval Babiš. Český předseda vlády doufá, že se vztahy zlepší a jejich zostřování nebude pokračovat.

Politici připomněli i dnešní 100. výročí vzniku Československa, kvůli kterému Mattis do Prahy dorazil. Babiš připomněl, že Spojené státy stály u zrodu společného státu Čechů a Slováků. Mattis konstatoval, že obě země sdílejí mnohem více než jen barvy na svých vlajkách a jejich společná historie sahá ještě dál než k roku 1918.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy