Praha - "Je to největší legislativní dílo od vzniku České republiky." Tak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil představil nový občanský zákoník, na kterém od roku 2000 pracovaly desítky právníků.
Změna kodexu by se dotkla každého. Je to základní zákon, který upravuje soukromé právní vztahy občanů.
"Stejně jako u trestního zákoníku může každý poslat přes internet k zákoníku připomínky. Čas je na to do konce srpna," řekl Pospíšil.
Tvůrci kodexu chtějí posílit práva a vůli jednotlivců, oproti socialistickému zákoníku z roku 1961, který v novelizované podobě platí dodnes.
Více respektu k vůli člověka
"Dělejte si, co chcete. Pokud z právního vztahu vznikne nějaký špatný následek, nese odpovědnost ten, kdo měl větší šanci věc ovlivnit. A pokud vznikne spor, je na soudech, aby ho spravedlivě vyřešily," shrnuje liberální přístup zákoníku hlava autorského týmu Karel Eliáš z právnické fakulty univerzity v Plzni.
Co by se mohlo s přijetím zákoníku změnit?
Větší váhu by dostalo slovo, respektive ústní slib. Vybrané smlouvy, třeba prominutí dluhu, by už nemusely mít písemnou podobu.
Zvíře už nebude věc
Stát se také chystá automaticky uznávat sňatky uzavřené u všech náboženských společností a církví, které u nás pravidelně působí.
Na zvíře se už nový zákon nekouká jako na věc, má speciální právní postavení. Tak jak po tom roky volali ochránci přírody. "Podle současné právní úpravy je pes totéž co stůl. V novém zákoníku má zvíře speciální právní postavení a nelze s ním jako s věcí zacházet," vysvětluje Eliáš.
Lichva "přestane existovat"
Chystaný zákoník také nepřipouští lichvu. Ten, kdo si půjčí s nemravně vysokým úrokem, nebude muset takový úrok zaplatit. Sám lichvář by se musel zaplacení dožadovat u soudu. Lichva tak už nebude jen trestným činem, ale v podstatě nebude právně existovat.
"Platí to ale jen pro fyzické osoby, ne pro podnikatele," upozorňuje Karel Eliáš.
Nový zákoník má napravit i zjevné nelogičnosti toho minulého. Příkladem může být ustanovení, podle kterého může jeden z manželů kdykoli po rozvodu požádat druhého o výživné, ačkoli není žádný důvod, aby si nevydělával sám.
"To se změní. S žádostí o peníze se na bývalého manžela může ten druhý obrátit jen v případě, že se nemůže sám uživit z důvodů, které vznikly během manželství," vysvětluje Eliáš.