Britové povolili prodej bitevníků L-159 do Iráku. Česko dodá patnáct nepotřebných strojů

Domácí Domácí
17. 3. 2016 9:19
Britské ministerstvo obrany povolilo prodej českých bitevníků L-159 do Iráku. Irácká armáda dostane 12 provozuschopných letounů a tři stroje na náhradní díly. Irák už převzal první dva letouny, další čtyři by měl obdržet v prvním pololetí letošního roku. Stroje s radarovým zařízením RWR Britové nechtěli vydat ze strachu, že by se dostaly do rukou nepřítele. Za vydání licence se přimluvil u britského premiéra Bohuslav Sobotka.
L-159 ve službách iráckých ozbrojených sil.
L-159 ve službách iráckých ozbrojených sil. | Foto: Reuters

Praha - Britské ministerstvo obrany zrušilo zákaz prodeje českých bitevníků L-159 do Iráku. "Z britského ministerstva obrany jsme obdrželi souhlas s vývozem jejich komponentu, Iráčané tak budou moct využívat letouny L-159 bez jakéhokoliv omezení. Otázka nepotřebných bitevníků je tak konečně a definitivně vyřešena," řekl Právu ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Do Prahy dorazil dopis z Londýna, ve kterém stojí, že britské ministerstvo povoluje vývoz britského radaru RWR, což je výstražný přijímač, který dokáže rozpoznat nepřátelské radary a který varuje piloty před zaměřením. Bez tohoto zařízení Iráčané stroje nechtěli.

Britové původně nechtěli licenci vydat z obavy, že by v letadlech namontovaný radarový systém RWR mohli získat teroristé. Za vydání licence se přimluvil Bohuslav Sobotka u britského premiéra při jeho návštěvě v Praze.

Irácká armáda tak dostane 12 provozuschopných letounů a tři stroje na náhradní díly.

Irák už převzal první dva letouny, další čtyři by měly do Bagdádu odletět v červenci. Celkem od Aera Vodochody získá 15 strojů, které česká armáda nepotřebuje. RWR bude namontováno i do letadel, která už v Iráku jsou.

 

Právě se děje

Další zprávy