Senát schválil vyslání stíhaček na Island

ČTK ČTK
17. 6. 2015 19:58
Senát ve středu také schválil prodloužení pobytu britských vojenských poradců v Česku o dalších pět let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojáci čáslavské základny

Praha - Senátoři ve středu po vzoru Poslanecké sněmovny vzali na vědomí vyslání pěti stíhaček JAS-39 Gripen na Island. Vzdušný prostor tohoto ostrovního státu budou střežit v červenci a v srpnu celkem šest týdnů. Původně mělo být na Island nasazeno kanadské letectvo, které se ale zapojí do operace proti Islámskému státu.

Senát ve středu podle očekávání také schválil prodloužení pobytu britských vojenských poradců v Česku o dalších pět let. Britský tým působí v rámci Vojenské akademie ve Vyškově od roku 2000.

Za úkol mají Britové na Moravě výcvik poddůstojníků české armády, ale také nových členských států NATO a států zúčastněných v programu Partnerství pro mír.

České stíhačky na Islandu by mělo obsluhovat nejvýše 70 lidí. Náklady na misi se odhadují na 24 milionů korun. Čeští piloti působili na Islandu, který nemá vlastní armádu, už loni na podzim. Celkově půjde o čtvrté nasazení českých nadzvukových letounů v zahraničních operacích. V letech 2009 a 2012 střežily vzdušný prostor pobaltských států.

Britský tým v Česku budou moci stejně jako doposud tvořit tři desítky vojáků. Jednoho výcvikového kurzu by se mohla účastnit až stovka zahraničních vojáků. O pořádání kurzů pro různé stupně velení se Británie rozhodla po vstupu Česka, Maďarska a Polska do NATO.

Projednáním těchto návrhů středeční jednání Senátu skončilo. Horní komora se sejde znovu ve čtvrtek, kdy by se měla věnovat zdanění surového tabáku, uzavření druhého penzijního pilíře pro nové klienty nebo novele o ochraně veřejného zdraví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy