První pololetí nového písma, Porovnejte, jak děti píší

První pololetí nového písma, Porovnejte, jak děti píší
Tak vypadá v novém písmu malé "m". Děti se s tvarem nového písmene seznámí ve stylu omalovánek.
Některým kantorům se nelíbí tvary písmen v Comenia script. "E" se prý  špatně píše a "o" je moc kulaté.
Školáci se u nového písma musejí víc soustředit na velikost písmen. U Comenia scriptu není malé "t" velké jako třeba malé "l", ale o něco menší.
Takové "A" umí prvňáci, už když přicházejí do školy. Žádné jiné se učit nemusejí.
Foto: Veronika Lehovcová Suchá
Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 1. 2011 10:00

Horní Počernice - Základní školy v Horních Počernicích na okraji Prahy dělí jen jeden blok domů. Od prvního září se ale cesty jejich prvňáčků hodně rozešly - jedni se učí psát "postaru" a druzí novým písmem Comenia script, které možná po desítkách let klasický krasopis nahradí.

Redaktorka Aktuálně.cz se do škol vypravila, aby po prvním pololetí zdokumentovala, jak se děti oběma písmy naučily psát.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy