Česká policie mi nepomáhá a nechrání mě, stěžuje si Brit. Půl roku ho v Praze šikanuje jiný muž

Petr Koděra Petr Koděra
25. 9. 2016 16:52
Nick Giles, který žije dvanáct let v Česku, si stěžuje na práci policistů. Tvrdí, že policie nedokáže nic udělat s tím, že Gilese od března pronásleduje bývalý manžel jeho současné přítelkyně a vyhrožuje mu. Je to původem také cizinec – restauratér a hoteliér s chorvatskými kořeny. Že nejde o úplnou banalitu a Giles se oprávněně bál o život, policie dokonce sama uznala. Ale jen nakrátko. Na několik týdnů poskytla Gilesovi ochranu, ovšem nakonec usoudila, že se nic vážného neděje. Napadení v autě byl jen přestupek a případ předali úředníkům, kteří jej ještě nevyřešili. Postup policie je podle Gilesovy advokátky špatný, protože u útoků bylo i dítě – Gilesova nezletilá dcera.
Foto: René Volfík\Economia

Praha – Angličan Nick Giles žijící dvanáct let v Praze začal silně pochybovat o mottu české policie Pomáhat a chránit. Podle Gilese to minimálně poslední půlrok jeho života policisté nedělají. Kvůli jejich nečinnosti žije Giles ve stresu a obavách o zdraví nejen své, ale i blízkých.

Giles tvrdí, že ho od března pronásleduje a vyhrožuje mu bývalý manžel jeho současné přítelkyně. Jde původem také o cizince – restauratéra a hoteliéra s chorvatskými kořeny, který podle obchodního rejstříku spoluvlastní tři pražské firmy.

Na první pohled je to tuctový příběh dvou soků v lásce. Jsou tu ale i stopy násilí: útočník, jehož jméno redakce zná, ale na přání Nicka Gilese jej nezveřejňuje, údajně autem najížděl na Gilesovo vozidlo. Také ho přímo v autě napadl pěstí a škrtil. Giles si pak při jednom z útěků před útokem zlomil klíční kost a dodnes se léčí.

"Policie však nekoná, ačkoliv by podle mého názoru měla, zvláště když vážným incidentům bylo přítomno i osmileté dítě pana Gilese. Můj klient přitom policii předal i důkazy, některé útoky má nahrané na videozáznamu," říká Gilesova advokátka Eva Ondřejová.

Že nejde o úplnou banalitu a Giles se oprávněně bál o život, policie dokonce sama uznala. Ale jen nakrátko. Na několik týdnů poskytla Gilesovi ochranu, ovšem nakonec policisté řekli, že se nic vážného neděje. Napadení v autě podle nich byl jen přestupek a případ předali úředníkům, kteří jej dodnes nevyřešili.

To je podle advokátky Ondřejové nepřípustné. Právnička tvrdí, že pokud může hrozit nebezpečí i dítěti, měla by policie zasáhnout přísněji a nečekat, až dojde k vážné újmě. Může například soudu navrhnout předběžné opatření tak, aby se útočník nesměl přiblížit k obětem na stanovenou vzdálenost.

Giles podal další trestní oznámení, státní zastupitelství na podnět k zahájení trestního stíhání ani neodpovědělo. "Policie mi dává opakovaně najevo, že nemá zájem nic vyšetřovat. Už nevím, co mám dělat, aby ty útoky přestaly. Nejde ani tak o mě, ale vadí mi, že součástí té šikany je i mé dítě, které se bojí chodit po ulici do školy," říká Giles.

Redakce oslovila i údajného útočníka, který se ale k incidentům odmítá vyjadřovat. Souhlasil sice se zasláním otázek e-mailem, na ně však dosud neodpověděl. Zajímal se jen o to, jak reportér na příběh narazil.

Policie: můžete si stěžovat

Případ nechce komentovat ani pražská policie. "Informace ke konkrétním osobám nelze poskytnout," řekl mluvčí policistů Jan Daněk. Odmítl tak vysvětlit například to, proč případ skončil na přestupkové komisi, a nikoliv u soudu jako trestný čin. A nesdělil ani, v jaké fázi je vyšetřování nyní a zda ho opět policie nepředá úředníkům s tím, že se nic vážného nestalo. Daněk také vzkázal, že pokud je některý z aktérů nespokojený s postupem policistů, může si na ně stěžovat kontrolním orgánům nebo Generální inspekci bezpečnostních sborů.

To zatím Giles neudělal. Stále se podle svých slov spoléhá na to, že rival bude za své chování potrestaný a soud mu zakáže, aby se k němu a jeho dceři přibližoval.

Za trestný čin nebezpečné vyhrožování nebo nebezpečné pronásledování hrozí u soudu rok vězení. Pokud by se pronásledování dopustil ještě s dalšími dvěma lidmi, se zbraní nebo vůči dítěti či těhotné ženě, pak by soud mohl udělit až tříletý trest.

120 hodin za výhrůžky i urážky

V Česku se ale za podobné chování udělují spíše podmínky nebo náhradní tresty. A že policie umí zasáhnout hned a nemusí ani dojít k násilí, ukázalo několik příkladů z minulosti. Před dvěma lety třeba jindřichohradecký soud bleskově za pouhé dva dny potrestal za výhrůžky 120 hodinami obecně prospěšných prací agresivního mladého muže. Stačilo, aby při setkání u dětského hřiště vulgárně nadával své bývalé partnerce a hrozil jí zabitím. Později se pak bránil i policistům, kteří jej přijeli zatknout.

Odsouzené už má v tuzemsku i nebezpečné pronásledování neboli stalking. Ve většině případů jde o spor bývalých partnerů. Jedním z prvních potrestaných pachatelů byl dnes devětatřicetiletý muž z Brněnska, kterému soud před pěti lety vyměřil tříměsíční podmínku za neustálé obtěžování o deset let starší ženy, jež s ním ukončila mimomanželský poměr. Podle policie jí muž až padesátkrát denně volal nebo posílal SMS, v nichž se dožadoval společného soužití nebo vyplacení pěti milionů korun jako odškodné za psychickou újmu po rozchodu. Vyhrožoval přitom, že ženu může přejet auto nebo že ublíží jejímu manželovi.

 

Právě se děje

Další zprávy