Praha - Česká policie bude cvičit s americkou FBI. Obě instituce, které dělí Atlantik, svede dohromady boj proti terorismu a s ním související jaderná hrozba.
USA na to české straně dodalo gratis i vybavení za 5 milionů korun.
Jde o jádro, a tak stopy tohoto projektu mezi českými policisty a americkými úřady znovu vedou k Temelínu a stamiliardové zakázce na jeho dostavbu, o níž se uchází také americko-japonská společnost Westinghouse. Rozhodnutí v temelínském tendru má padnout letos v září.
„Výcvik zaměřený na využívání a údržbu předaného vybavení je plánován na květen. Několikadenního výcviku se zúčastní policisté ze specializované jednotky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zástupci pyrotechnické služby Policie," řekla Aktuálně.cz Denisa Čermáková z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Čermáková zároveň výslovně popřela, že by projekt jakýmkoli způsobem souvisel s tendrem na dostavbu Temelína. Podle ní byl program spuštěn už na začátku prvního funkčního období prezidenta Baracka Obamy.
Výcvik je zaměřený na boj proti terorismu, například na ochranu před tzv. špinavými bombami, které mohou prostřednictvím konvenčních výbušnin rozptýlit radioaktivní materiál do životního prostředí.
Auto a přenosné detektory
A jde o program amerického ministerstva energetiky, který podle Čermákové mohou využívat jiné země.
Spolupráci odstartoval náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška s náměstkem amerického ministra energetiky Danem Ponemanem na jednání ve Washingtonu loni v září, kdy se podepsalo česko-americké memorandum o porozumění.
„Na základě konkrétních potřeb české policie bylo specifikováno požadované vybavení, které bylo předáno v listopadu minulého roku. Jeho hodnota byla vyčíslena na cca 250 tisíc dolarů. Jde o speciálně uzpůsobené vozidlo s příslušenstvím a o přenosné detektory radioaktivity s příslušenstvím," dodala Čermáková z ministerstva vnitra s tím, že Američané výbavu poskytli zdarma.
Podobný projekt prý pojí USA i se sousedním Slovenskem. Tento policejní projekt ale není jediným mezi Prahou a Washingtonem, který se týká jádra a odehrává se v době, kdy se ČEZ rozhoduje, kdo dostaví jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín.
V tendru se hraje o stovky miliard korun a lobbing probíhá nejen v technické rovině.
S FBI i proti korupci
USA spolu s Českem také plánuje ještě na jaře otevřít na ČVUT centrum pro civilní jadernou spolupráci, která má otevřít cestu českým vědcům k americkým vědeckým grantům.
O spolupráci v oblasti jádra jednal při své návštěvě Bílého domu český premiér Petr Nečas v roce 2011 a konkrétní projekty finišují právě ve žhavé fázi historicky největšího českého tendru.
Rozhodnutí o Temelínu, v němž Westinghouse soupeří s rusko-českým konsorciem MIR.1200, má padnout letos v září. Ze soutěže kvůli údajnému nesplnění zákonných podmínek tendru vypadla francouzská společnost Areva.
Podle českého ministerstva vnitra česká policie s FBI spolupracuje dlouhodobě.
„V poslední době byly v ČR ve spolupráci s FBI uspořádány dvě vzdělávací aktivity pro policisty zaměřené na moderní způsoby vyšetřování počítačové kriminality a na odhalování a vyšetřování korupce," dodává Čermáková. Méně častá je podle ní ale spolupráce s americkým ministerstvem energetiky.