Česká NEJ: Nejslabší mají padáka

Adam B. Bartoš
21. 7. 2006 0:00
Praha - A je to tady. První vyřazování "nejslabších hráčů", tak jak jste je ve svém hlasování v anketách o české exkluzivity vybrali. Uvnitř: VÝSLEDKY ANKETY

Aby byl počet zajímavostí stejný, zároveň jsme seznam o stejný počet nových exkluzivit doplnili. Vybírali jsme přitom z Vašich tipů.

Podívejme se tedy na pět českých NEJ, která v konkurenci s ostatními neobstála, stejně jako na pět dalších, která je nahradí.

Již je dále nechcete

Český fousek

Český fousek
Český fousek | Foto: Aktuálně.cz

V kategorii přírodní zajímavosti se musíme rozloučit s českým fouskem. Tento středně velký drsnosrstý ohař, který byl v Čechách vyšlechtěn v 19. století (jeho standard byl vydán roku 1882), je oblíbený nejen v Česku, ale i za hranicemi.

Je to lovecký pes, nejčastěji využíván myslivci, mezi nimiž se těší velké popularitě. Od ohaře německého, ze kterého byl vyšlechtěn, ho prý dokáže odlišit jen zkušený odborník.

Je vysoký, s dobře vyvinutými svaly, dlouhýma nohama, hrudníkem a silným krkem. Své jméno dostal podle kníru a fousů na bradě. V současné době je kromě své lovecké funkce pěstován jako výstavní plemeno či jako poslušný, ale inteligentní společník.

Osada Baba

Osada Baba
Osada Baba | Foto: Aktuálně.cz

Zřejmě na svoji malou tuzemskou popularitu doplatila osada Baba, jedinečný soubor funkcionalistických rodinných domů, vystavený v roce 1932. Kategorii pamětihodností tak bude muset opustit.

Výstavní kolonie se inspirovala podobnými počiny v polské Vratislavi či německém Stuttgartu, a ačkoli se celý záměr tehdejším investorům finančně příliš nevyplatil, dodnes je tato čtvrť vil znalci architektury obdivována a ceněna jako důležitý mezník ve vývoji moderního bydlení.

K projektu, který vyrostl na zelené louce, na svahu nad Dejvicemi, byli přizváni přední čeští architekti, kteří zde vytvořili svá osobitá díla, dodnes citovaná v mnoha publikacích o architektuře u nás i za hranicemi.

Mezi původními prvorepublikovými majiteli vil najdeme především majetnější obyvatele z vyšší střední vrstvy - politiky, právníky, ředitele, umělce a výtvarníky.

Filmový festival Zlín

Foto: Aktuálně.cz

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež má již dlouhou tradici a díky svému rozsahu a účasti mnoha slavných tváří se těší mezinárodnímu renomé. Letos se konal již jeho 46. ročník.

Bezmála týden trvající událost je přehlídkou toho nejlepšího ze současné tvorby pro mladé publikum. Prezentuje i studentské práce, pořádá mezinárodní soutěž reklamy a řadu doprovodných akcí za účasti významných osobností a filmových profesionálů z tuzemska i zahraničí.

Mezi hosty z minulých let nalezneme i takové hvězdy, jakými jsou například Gina Lollobrigida či Michael York a další.

V souboji s dalšími tipy v kategorii "kultura" však neobstál a do dalšího klání tak již nepostoupí.

Ing. Pavel Pavel

Sochy moai
Sochy moai | Foto: Aktuálně.cz

V kategorii "věda a výzkum" jste nejvíce negativních hlasů přiřkli tomuto muži, který odhalil způsob, jak se zřejmě mohly pohybovat sochy moai na Velikonočním ostrově. Tato otázka zaměstnávala odborníky i laickou veřejnost mnoho desetiletí. Ing. Pavel Pavel přišel s vysvětlením, které poté ověřil na 20 tun těžkém betonovém modelu sochy - s pomocí soustavy lan ji se skupinou 16 lidí rozpohyboval.

O pět let později, v roce 1986, podobný experiment vyzkoušel přímo na Velikonočním ostrově s originální sochou. Vyvrátil tak tvrzení předchozích odborníků, kteří byli přesvědčeni, že k rozpohybování soch bylo třeba stovek lidí.

Amest

Amest
Amest | Foto: Aktuálně.cz

Firma Amest svoji pozici v kategorii "průmysl a obchod" neuhájila a kategorii opouští. Společnost se zabývá vývojem, konstrukcí, výrobou a instalací kontrolních stanic, sledovacích měřidel a měřicích strojů.

Její přístroje jsou instalovány v předních domácích i zahraničních podnicích, kde úspěšně konkurují zahraničním výrobcům. Firma získala uznání odborníků a ocenění na několika veletrzích (Brno, Hanover, Siensheim).

Za jednu z posledních zakázek, zařízení pro výrobní kontrolu ozubených kol převodovek pro General Motors, firma inkasovala 70 milionů korun.


A tyto jsme vybrali na jejich místo

Pět "nejslabších" tedy česká NEJ opouští. Na jejich místo se ale tlačí další zajímavosti, na které nás již třetím týdnem upozorňujete. Za každou kategorii jsme vybrali jednu z nich, aby se celkový počet nezměnil.

V současné době máme tedy 75 zajímavostí do 75 bublin. Do konce července zaplníme všech 100 bublin, ale i tehdy budete moci rozhodovat o tom, které exkluzivity do vítězné stovky patří a které ne.

Foto: www.hrad.cz
Pamětihodnosti - po Pražském hradě národní kulturní památka číslo dvě. V něm jsou také uloženy a jen v něm mohou být vystavovány. A to pouze při výjimečných příležitostech, jak rozhodl již Karel IV., pro jehož korunovaci byly zhotoveny.
Foto: Aktuálně.cz
Přírodní zajímavosti - přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Budována od roku 1978, do provozu uvedena až v roce 1996. Mnohé její objekty jsou ukryty pod zemí, samotná zatopená plocha je pak ohleduplně začleněna do okolní přírody.
Foto: Aktuálně.cz
Věda a výzkum - Josef Ressel, vynálezce lodního šroubu (1793-1857).
Foto: www.jablonex.cz
Průmysl a obchod - Jablonex, vůdčí vývozce módní bižuterie, bižuterních komponentů, vánočních ozdob a dárkových předmětů. Čerpá jak ze své více než padesátileté tradice, tak i z jedinečné sklářské a bižuterní historie severočeského regionu.
Foto: Aktuálně.cz
Kultura - František Kupka (1871-1957), celosvětově významný český malíř a grafik, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního umění vycházejícího z kubismu - orfismu. Některé z jeho obrazů visí i ve slavné newyorské galerii Guggenheim.
 

Právě se děje

Další zprávy