Češi zmizeli ze Zambie v utajení. Na falešné pasy?

Tereza Šídlová
2. 1. 2012 18:06
Navrát trojice mužů obviněných ze špionáže provází mlčení politiků i diplomatů
Češi obvinění v Zambii jsou už zpět doma. V africké zemi žili v chudých podmínkách.
Češi obvinění v Zambii jsou už zpět doma. V africké zemi žili v chudých podmínkách. | Foto: Luděk Zahradníček

Praha - Návrat trojice Čechů ze Zambie, kteří v zemi čelí obvinění ze špionáže, provází tajemné mlčení.

Přestože se muži, jimž zambijské úřady zabavily pasy, museli dostat domů díky novým cestovním dokladům, české úřady se k této záchranné akci napříč kontinenty nehlásí.

Okolnosti útěku Jiřího Cetela, Jana Coufala a Michala Vebera tak zůstávají přísně tajné.

"Jsem samozřejmě rád, že jsou doma," řekl v pondělí Aktuálně.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na otázku, zda se v útěku trojice Čechů neagažovalo i ministerstvo zahraničí, jen stroze odpověděl: "Podporovali jsme je, jak jsme mohli. Víc k tomu neřeknu," dodal vicepremiér vlády.

Ten ještě krátce před Vánoci s muži telefonicky mluvil, popřál jim "požehnané" svátky a nechal jim své číslo na mobilní telefon. V té době se přitom zdálo, že Češi v zemi zůstanou napospas tamním úřadům. Šéf české diplomacie se už také dříve a opakovaně pokoušel spojit se svým zambijským protějškem, podle známých informací však neúspěšně.

Nečas: Vím, ale neřeknu

Podobně úsečně jako Schwarzenberg reagoval případ Čechů v Zambii na tiskové konferenci předseda vláda Petr Nečas. "Co o tom vím, to nemohu říct," uvedl.

Jisté se nyní zdá být jedno. Ze Zambie muži odjeli minulý týden, buď ve středu, nebo ve čtvrtek. A také to, že jim někdo musel dodat buď náhradní, nebo falešné cestovní pasy, bez nichž by domů nepřicestovali. Podle svých slov - už dříve citovaných v médiích - totiž přiletěli na pražské letiště v Ruzyni.

A podle informací Aktuálně.cz tam žádný vládní speciál, který by mohl přivážet tyto české uprchlíky, nepřistál.

"Proběhlo to (jejich odjezd - pozn. redakce) nestandardním způsobem, nemám o tom žádné informace. Měli zabavené cestovní doklady, takže pokud chtěli pryč, museli si opatřit jiné," říká český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček.

Kde vzali cestovní pasy?

"Zemi museli opustit nelegálním způsobem," dodal český diplomat, který byl mužům nablízku po celé tři měsíce, kdy byli v zambijské Lusace převážně v domácím vězení.

Velvyslanec Zahradníček odmítá, že by se jeho úřad jakkoli podílel na vydání nových dokladů, s nimiž se muži dostali zpět domů. Čechům také někdo musel pomoct do jiné země, například Jihoafrické republiky, z níž pak mohli s novými doklady odletět. 

Naposledy s nimi podle svých slov mluvil minulé úterý, kdy je v jejich provizorním domově navštívil.

Aktuálně.cz se nepodařilo zkontaktovat zambijskou ambasádu v Berlíně, která má ve správě také Českou republiku.

"Předpokládám, že to zambijská strana zjistila v pátek, kdy se nenahlásili příslušným úřadům," dodal diplomat Zahradníček. Právě pravidelné kontroly každý plánek Češi v Zambii absolvovali.

"Každá tajná služba disponuje jakýmsi archivem tajných identit, které mohly být k tomuto účelu využity," uvedl zdroj z diplomacie.

Soud zřejmě dál běží

Úřad pro zahraniční styky a informace na dotaz ohledně přesunu Čechů ze Zambie neodpověděl. S trojicí Čechů pravděpodobně soud poběží dál, diplomacie však zatím našlapuje velmi opatrně.

Premiér Petr Nečasem s prezidentem Václavem Klausem
Premiér Petr Nečasem s prezidentem Václavem Klausem | Foto: ČTK

"Po nějakém rozumném čase se spojíme s právníkem, který Čechy zastupoval, a zjistíme, co se bude dít dál," dodal velvyslanec Zahradníček.

K tomu, jakým způsobem se dostali Češi domů, tak aby ještě stihli s rodinami oslavit příchod nového roku, se nevyjádřili ani sami "špioni".

Jeden ze zadržených mužů, Jiří Cetel, si je na svou facebookovou stránku v neděli ráno napsal emotivní motto: "Svoboda!"

"Ohledně mého návratu mám své důvody, abych nemluvil," řekl pak ČTK.

Až 25 let vězení

Cetel, Jan Coufal a Michal Vebr čelí v Zambii obvinění ze špionáže. Hrozil jim tam trest odnětí svobody až 25 let.

Muži do země podle svých slov přijeli loni v říjnu jako turisté. Byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Trojice všechna obvinění odmítala.

Například na jedné z fotografií, jež vzbudily pozornost policie, byla podle českého velvyslanectví tabule se zákazem vstupu u veřejné silnice před kasárnami Mikango; podle obviněných je za tabulí vidět pouze les, v němž se vojenský prostor zřejmě nachází.

Další snímek zachycoval dvě zastaralá letadla připevněná na kovové sloupy před vchodem na leteckou základnu téměř v centru města.

"V hlavním městě Lusaka nejsou žádné pamětihodnosti, tudíž, když tam někdo začne fotit, upoutá to podobnou pozornost, jako když v roce 1991 někdo vytáhl mobilní telefon," uvedl český velvyslanec Zahradníček.

Muži po zadržení strávili sedm dní ve vazbě, pak přebývali v rozestavěném domku bratra honorárního konzula a museli se hlásit policii.

Do případu se vedle české diplomacie, která vyslala do africké země i zvláštního emisara, vložil také prezident Václav Klaus.

"Každý kdo cestuje do ciziny a do složitějších zemích, by měl vědět, že nejede na jednoduchý výlet, který je bez jakéhokoli nebezpečí. Já bych moc prosil, aby to všichni začali brát v úvahu," dodal v pondělí prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy