Praha - V českých popelnicích skončí každý rok hliníkové plechovky, plastové lahve či papír za tři miliardy korun.
Všechny suroviny by se přitom daly znovu použít. Místo toho skončí nevyužité na skládkách, anebo vyletí komínem ve spalovně.
Ukazuje to studie britské nevládní organizace Friends of the Earth Europe, jejíž výsledky má Akuálně.cz k dispozici.
V přepočtu na obyvatele je Česko v plýtvání surovinami podle odpadové analýzy na osmém místě z pětadvaceti států Evropské unie. Ze zemí východní Evropy je Česko dokonce první.
"Na skládkách a ve spalovnách končí miliony tun kvalitních, recyklovatelných surovin. Ale každou tunu, kterou vyhodíme, musíme někde vytěžit, vykácet nebo vydolovat," okomentoval výsledky studie Ivo Kropáček z ekologického Hnutí Duha, partnerské organizace britské Friends of the Earth Europe.
Plasty za 900 milionů korun, papír za 390 milionů
Nezávislá studie ukázala, že v Česku nenávratně zmizí například plasty za 900 milionů korun, papír za 390 milionů nebo hliník za 330 milionů.
"Přitom sousední Německo i další evropské státy recyklují až třikrát více než Česko," poznamenal Ivo Kropáček z Hnutí Duha.
Jak se plýtvá
(Nerecyklované suroviny v přepočtu na 1 obyvatele)
- 1. Irsko: 387 Kč
- 2. Lucembursko: 379 Kč
- 3. Velká Británie: 365 Kč
- 8. ČESKO: 297 Kč
- 18. Polsko: 223 Kč
- 19. Maďarsko: 207 Kč
- 22. Slovensko: 176
- 25. Finsko: 88
- 26. Lotyšsko: -8 Kč
- 27: Švédsko: -13 Kč
Německo v plýtvání surovinami patří mezi průměrné země. Nejlepší jsou podle studie Finsko, Lotyšsko a Švédsko.
Naopak "jedničkami" v plýtvání surovinami jsou Irsko, Lucembursko a Velká Británie.
Nápojové kartony i plechovky
Ministerstvo životního prostředí ještě za vedení Martina Bursíka připravilo návrh nového zákona o odpadech, který by měl umožnit, aby se více surovin znovu využívalo.
Předloha počítá například s tím, že by obce musely od roku 2011 umožnit lidem, aby kromě tradičních plastů, skla a papíru mohli třídit i kovy, nápojové kartony a bioodpad.
Zároveň by se měl zvýšit poplatek za popelnice na neroztříděný, směsný odpad. "Kdo třídí, měl by ušetřit," obhajoval návrh tehdejší ministr Bursík.
Po větší recyklaci volají i ekologické organizace. "Recyklace vytváří pracovní místa, šetří cenné suroviny a snižuje emise oxidu uhličitého," řekl Ivo Kropáček z Hnutí Duha.
Vyplatí se recyklovat?
Ovšem například společnost EKO-KOM, která se v republice stará o sběr a recyklaci obalových odpadů, upozorňuje, že třídění plechovek může být ztrátové, protože je takového odpadu relativně málo - Češi si raději kupují nápoje v plastu nebo ve skle.
"Nápojové plechovky mají pro recyklaci velmi malý potenciál, protože reprezentují necelých šest procent kovových odpadů. I při jejich absolutní recyklaci by celková recyklace obalů v republice nevzrostla ani o jedno procento," řekla Aktuálně.cz mluvčí EKO-KOM Šárka Nováková.