Češi si nejvíce cení ombudsmana a Klause, na dně VV

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 8. 2011 16:10
Podle průzkumu CVVM se prezident Klaus propadl o jedno místo za ombudsmana Varvařovského
Ombudsman Pavel Varvařovský.
Ombudsman Pavel Varvařovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejlépe hodnotí Češi úřad ombudsmana, prezident Václav Klaus skončil na druhém místě a největší propad oblíbenosti zaznamenala vládní strana Věci veřejné (VV).

Vyplývá to z průzkumu CVVM, v němž lidé známkovali i sněmovní strany, instituce a ústavní činitele.

Ombudsman Pavel Varvařovský tak letos vystřídal na první pozici prezidenta, z pětibodové školní škály získal hodnocení 2,78. Hlavu státu lidé ocenili o něco horší známkou - 2,86.

Na třetím místě skončila ČSSD s hodnocením 3,32. Funkci předsedy Senátu, kterou nyní zastává Milan Štěch (ČSSD), přisoudili lidé v průzkumu známku 3,56.

Z politických stran zastoupených v dolní komoře dopadla kromě ČSSD nejlépe komunistická strana. Dotázaní ji klasifikovali průměrně známkou 3,64. TOP 09 dostala 3,69, ODS 3,81.

Téměř na propadnutí jsou podle většiny obyvatel politici Věcí veřejných, kteří si vysloužili nejhorší známku - 4,29. Ještě loni ji přitom hodnotili známkou 3,48.

Pokud jde o hodnocení trojice institucí Senát, sněmovna, vláda, pak nejlepší známku dostal Senát - 3,76. Druhá je sněmovna se známkou 3,93 a poslední vláda má 3,96.

Nejvíce jedniček a dvojek získali od veřejnosti prezident a ombudsman. Pětkou byly nejčastěji hodnoceny VV, a to ve více než polovině případů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy