KSČM dohání v oblibě ODS, do sněmovny by šli i zelení

Domácí Domácí
29. 7. 2011 15:04
Průzkum vede ČSSD, nejmenší vládní strana - Věci veřejné - by se do sněmovny nedostala
Radek John, šéf Věcí veřejných. Být volby teď, VV by se do sněmovny nevrátily.
Radek John, šéf Věcí veřejných. Být volby teď, VV by se do sněmovny nevrátily. | Foto: Jan Langer

Praha - Pokud by se v létě konaly volby do sněmovny, do poslaneckých lavic by zasedli i zástupci dvou stran, které při minulých volbách vypadly.

Strana zelených i KDU-ČSL by podle výzkumu stranických preferencí, který zveřejnila společnost Factum Invenio, získaly více hlasů, než na kolik nyní dosáhnou vládní Věci veřejné.

Véčka by se do sněmovny ani nedostala.

Nejnovější průzkum opět vede ČSSD, daří se i druhé opoziční straně - KSČM. Ta v oblibě dohnala ODS. Do dolní komory Parlamentu by se také dostala TOP 09 společně se Starosty a nezávislými.

Jen 3,7 procenta pro Věci veřejné

Sněmovně by dominovala levice, sociální demokraté a komunisté by podle modelu měli společně 112 mandátů. Nedosáhli by však na ústavní většinu. 

Pro ČSSD by podle modelu hlasovalo 29,1 procenta voličů, druhou ODS by volilo 16,7 procenta. KSČM na třetím místě by získala 16,3 procenta a TOP 09 by oslovila 14,7 procenta voličů.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by překročili lidovci s 5,5 procenty a Strana zelených s 5,2 procenty hlasů. Nynější vládní VV by podle modelu volilo jen 3,7 procenta voličů.

Koalice by bez levicových stran nevznikla

Podle Factum Invenio, která průzkum uskutečnila mezi 15. a 20. červencem na vzorku 904 občanů ČR, by nyní v parlamentních volbách byla účast jen 55,5 procenta. K loňským volbám přitom přišlo 62,6 procenta oprávněných voličů.

Po přepočtu hlasů na mandáty by ČSSD pravděpodobně získala 73 mandátů, ODS i KSČM po 39 mandátech, TOP 09 33 mandátů, KDU-ČSL devět a Strana zelených sedm mandátů.

Koalice bez levicových stran by v takovém případě vůbec nemohla vzniknout. ODS a TOP 09 by dohromady daly jen 72 mandátů, většinu by nezískaly ani utvořením koalice s KDU-ČSL a Stranou zelených. Ta by měla pouze 88 mandátů.

Stoupá podpora malých stran

Strana zelených se nad pětiprocentní hranici dostala poprvé od loňských sněmovních voleb, lidovci se nad touto hranicí drží déle. Oproti předchozím výsledkům stoupá podpora i ostatních malých stran, jako jsou Pravý blok nebo Strana svobodných občanů, uvádí Factum Invenio.

Žádná z nich by ale nepřekročila dvouprocentní hranici. Celkem by ve volbách "propadlo" 12,5 procenta hlasů.

V předcházejícím květnovém průzkumu stejné agentury chtělo ČSSD volit 29,8 procenta Čechů, ODS 20,2 procenta. Na třetím místě byla tehdy TOP 09 s 15,4 procenty hlasů, na kterou se však dotahovali komunisté se ziskem 14,3 procenta hlasů.

Lidovci by v květnu získali šest procent. Pro Věci veřejné by tehdy hlasovala tři procenta občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy