"Byli jste svědky korupce? Až najdete odvahu vystoupit, počítejte s naší pomocí." Takový byl slogan reklamního spotu nevládní organizace Transparency International, která se zabývá bojem proti korupci.
Podle Michala Štičky z Transparency International stoupl během období vysílání reklamy počet nahlášených upozornění na korupci více než dvojnásobně. Za poslední dva měsíce dostala organizace více než stovku oznámení.
Jde především o takzvanou regionální korupci. "Často jde o vážné podněty, které prošetřuje policie. Ale je to běh na dlouhou trať a vyšetřování ještě u většiny případů není u konce," říká Štička.
Česká televize odvysílala bezplatně reklamní spot šedesátkrát. Podle Michala Štičky chce o podobnou propagaci Transparency International usilovat i v budoucnu. "Určitě se taková kampaň vyplácí," tvrdí.
Česká televize může vysílat reklamní spoty nevládních organizací bezplatně. O tuto možnost musí organizace soutěžit ve výběrovém řízení. Loni soutěž vyhrála právě Transparency International.
150 tisíc pro starostu
Množí se případy, kdy díky spolupráci Čechů s Transparency International dochází k odhalování konkrétních podvodů.
"Jde například o případ korupce v Novém Boru. Dotyčnému klientovi jsme radili, jak postupovat. Ve spolupráci s policií jsme korupci odhalili přímo při činu," říká Michal Štička.
Policie pak obvinila starostu Nového Boru na Českolipsku, že chtěl přijmout úplatek 150 tisíc korun v souvislosti s prodejem městského domu.
"V takové extrémně nepříjemné situaci jsem byl poprvé. Kontaktoval jsem Transparency a dostal od nich doporučení, co dělat dál," potvrzuje novoborský podnikatel Lubomír Bárta, kterého starosta o úplatek žádal.
"Kriminalisté starostu zatkli přímo při převzetí úplatku," řekla Alena Vokráčková z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.
Starostovi hrozí pět let vězení.
Zkorumpované Česko
Podle statistik Transparency International patří míra korupce v Česku k nejhorším v Evropské unii.
V žebříčku korupce, který organizace vydává, je Česko na 46. místě mezi 163 sledovanými státy. Podobně jako Česko je na tom například Kuvajt, Litva nebo Slovensko.
Nejméně se uplácí na Islandu, ve Finsku a na Novém Zélandu.
Stránky organizace Transparency International naleznete ZDE.