Češi neví, co s počítači, když doslouží

Pavel Baroch
13. 2. 2007 10:00
Praha - Česko se Bruselu zavázalo, že do roku 2008 každý Čech vytřídí aspoň čtyři kilogramy starých praček či počítačů. Zatím to neplní.

"Věříme, že hranice čtyř kilogramů odevzdaného elektrošrotu na obyvatele za rok, kterou podle směrnice Evropské unie musíme překonat do roku 2008, padne co nejdříve," doufá Jan Vrba ze společnosti Asekol, která má od ministerstva životního prostředí licenci na organizaci sběru a recyklace vysloužilých počítačů, videorekordérů či elektrických hraček.

Podobně optimistický je i Roman Tvrzník, ředitel společnosti Eletrowin, která se stará o ekologickou likvidaci starých ledniček, rychlovarných konvic nebo myček.

"Jelikož množství sebraného elektrozařízení se průběžně zvyšuje, věřím, že se stanoveného cíle podaří dosáhnout," říká Tvrzník. Jeho společnost vybrala vloni od domácností bezmála 351 tisíc domácích spotřebičů.

Pokud by Česko svůj evropský závazek nesplnilo, hrozila by mu od Bruselu i citelná pokuta.

Z 50 tun je 600

Spřátelené společnosti Asekol se ještě v prosinci 2005 podařilo od lidí vybrat zhruba 50 tun elektrošrotu, v dubnu 2006 už to bylo 350 tun a o měsíc později dokonce 600 tun.

"Tato hranice bývá od května 2006 překonávána pravidelně, přičemž v říjnu se dokonce podařilo vybrat přes tisíc tun," říká Jan Vrba z Asekolu.

Už dosloužila?
Už dosloužila? | Foto: Aktuálně.cz

Celkem vloni tato společnost nechala ekologicky zlikvidovat více než 5,8 tisíc tun vysloužilé výpočetní a telekomunikační techniky či spotřební elektroniky.

Asi osmdesát procent hmotnosti tvoří elektroodpad ze sběrných dvorů, o zbytek se rozdělily mobilní svozy z menších obcí a sběr starých spotřebičů v obchodech či servisech.

Jelikož se daří zvyšovat množství sebraného elektrošrotu, sniží se od dubna recyklační poplatky, které musí zaplatit každý zákazník v obchodě, když si kupuje novou televizi nebo počítač. Například poplatek za video a DVD rekordéry klesne ze šedesáti na třicet korun.

Firmy třídí lépe

Průzkumu agentury Market u 717 domácností ukázal, že spoustu elektrozařízení lidé stále vyhazují do popelnice, místo aby odvezli do sběrného dvora anebo ho při nákupu nového spotřebiče nechali v prodejně. Na skládkách tak například skončí bezmála tři čtvrtiny kompaktních zářivek, téměř polovina fénů či kulem a asi třetina rychlovarných konvic.

Do popelnice nepatří!
Do popelnice nepatří! | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mnohem svědomitěji třídí elektroodpad firmy. Z průzkumu mezi 308 podniky vyplynulo, že více než dvě třetiny firem mají směrnici o vyřazování starých elektrozařízení. Jedna čtvrtina společností dokonce zaměstnává člověka, který je za ekologické odstranění vysloužilých zařízení odpovědný.

"Protože se podniky elektrospotřebičů zbavují v daleko větším množství, nechtějí riskovat finanční postih, a proto třídí daleko úsporněji," soudí Jan Vrba z Asekolu.

Z tříděním se začalo pozdě

Ivo Kropáček z ekologického Hnutí Duha soudí, že Češi vytřídí zatím jen asi polovinu "evropské" normy, protože se s recyklací elektrošrotu začalo pozdě.

"Systém zpětného odběru byl nastartován docela pozdě," tvrdí Kropáček. Dodal, že si netroufne odhadnout, jestli Česko do roku 2008 splní svůj závazek čtyř kilogramů odebraného elektrošrotu na obyvatele.

Kropáček připomněl, že evropská komise nepožaduje pouze recyklaci starých elektrospotřebičů, ale také jejich opakované využití. To znamená, že se přístroj opraví a vrátí se znovu do prodeje.

"V Rakousku či Německu to je docela běžné, ale Česko s tím bude mít velký problém," odhaduje Kropáček.

 

Právě se děje

Další zprávy