Češi nadále nejvíce důvěřují policii, armádě a bankám, naopak nejnižší důvěru má veřejnost v politické strany a hnutí. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil letos v létě. V porovnání s předchozím průzkumem z jara 2023 zaznamenali autoři průzkumu výrazný propad důvěry lidí v odbory. Klesla také důvěra v politické strany, televizi a internet.
Zřetelně převažující důvěře nad nedůvěrou se v Česku těší policie, banky, armáda, soudy a výzkumy veřejného mínění. Policii důvěřuje 74 procent respondentů, naopak nedůvěřuje 23 procent dotázaných, u bank činí poměr 69 procent ku 29 procentům a u armády 66 procent ku 26 procentům. Soudy se těší důvěře 61 procent lidí, naopak jim nedůvěřuje 34 procent a v případě výzkumů veřejného mínění se pro důvěru vyslovilo 58 procent lidí a pro nedůvěru 33 procent.
Zřetelně menší převis důvěry nad nedůvěrou zaznamenal průzkum v případě rádií, statisticky vyrovnané podíly důvěry a nedůvěry se ukázaly v případě odborů. U nich meziročně propadla důvěra o 12 procentních bodů na 42 procent a nedůvěra vzrostla o čtyři procentní body na 40 procent. U zbývajících institucí jako například televize, tisku či církve již mírně či značně převažuje nedůvěra, kterou ve všech případech kromě neziskových organizací deklarovala nadpoloviční většina respondentů.
"Od září 2020 bývají součástí výzkumu také dvě položky měřicí mezilidskou či sociální důvěru. Všechny předchozí výzkumy ukázaly poměrně vysokou mezilidskou důvěru v české společnosti, což aktuální výzkum potvrdil," uvedlo CVVM. K nejbližším lidem pociťuje důvěru 96 procent dotázaných, naopak nedůvěru k nejbližším lidem vyjádřili jen tři dotázaní ze sta. Pokud jde o důvěru "obyčejným lidem", v aktuálním šetření ji vyjádřilo 78 procent dotázaných, naopak nedůvěru ve vztahu k "obyčejným lidem" pociťuje 17 procent oslovených.
Průzkum se konal od 10. června do 27. srpna a účastnilo se ho 922 respondentů starších 15 let.