Češi na cestě velkého objevu. Tuší jak odhalit schizofrenii

Barbora Roubalová
3. 7. 2015 20:00
Vědci přišli na způsob, jak u pacientů odhalit schizofrenii ještě před jejím vypuknutím. Šlo by tak nemoci předcházet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Čeští vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) jsou na cestě k zásadnímu objevu při výzkumu schizofrenie. Díky novým poznatkům o nemoci by se jim v brzké době totiž mohlo podařit diagnostikovat tuto psychickou nemoc ještě před jejím vypuknutím.

Schizofrenie patří mezi nejzávažnější duševní onemocnění, kterým trpí jedno procento světové populace. Pokud je pacientovi nasazena správná léčba, může vést většinou normální život. I přesto řada nemocných nedosahuje kýženého zlepšení.

Čechům chybí informovanost o povaze duševních poruch a schopnost rozlišovat, co do nebezpečnosti a vážnosti, aby všechny nemocné nestrkali do jednoho pytle, popisuje psychiatr Cyril Höschl.
23:22
Čechům chybí informovanost o povaze duševních poruch a schopnost rozlišovat, co do nebezpečnosti a vážnosti, aby všechny nemocné nestrkali do jednoho pytle, popisuje psychiatr Cyril Höschl. | Video: Daniela Drtinová

Lékaři už delší dobu věděli, že v mozku nemocných schizofrenií je narušena bílá hmota, jež obsahuje nervová vlákna zprostředkovávající komunikaci mezi neurony. Mělo to však háček. Studie vědeckých týmů ze všech koutů světa se neshodly, ve kterých částech mozku k porušení dochází. Jelikož dosavadní zjištění nedávala příliš smysl, čeští vědci pod vedením doktora Tomáše Melichera z NUDZ se rozhodli provést studii vlastní

Díky velkému množství zařazených nemocných a kontrolních zdravých osob zjistili, že bílá hmota je poškozena ve všech jeho částech. Kromě nadšení a financí ze strukturálních fondů jim v práci paradoxně pomohlo to, co dlouhodobě kritizují. Neslavný systém české psychiatrické péče.

Léčba nemocných, kteří byli do studie zařazeni, probíhá téměř bez výjimky ve velkých léčebnách. Koncentrace pacientů se schizofrenií na několika málo místech tak umožnila vědcům z NUDZ ve spolupráci s centrem IKEM vytvořit jednu z celosvětově nejrozsáhlejších databází. Přesto ale shodně volají po změně systému.

Kdyby to umožňovaly zákony a byl prokázán klinický efekt, psychedelika bych pacientovi doporučil, říká lékař Horáček. Každá chemie v těle je nebezpečná, muselo by to být ošetřeno, míní psycholog Douda
24:54
Kdyby to umožňovaly zákony a byl prokázán klinický efekt, psychedelika bych pacientovi doporučil, říká lékař Horáček. Každá chemie v těle je nebezpečná, muselo by to být ošetřeno, míní psycholog Douda | Video: Daniela Drtinová

"Psychiatrie se musí transformovat. Není možné, aby bylo na jednom pokoji v psychiatrické nemocnici šest nebo i deset pacientů," říká lékař, pedagog a vědec NUDZ Jiří Horáček. "Na druhou stranu je pravda, že pro sběr dat je tento stav výhodný. Až budou pacienti v domácí péči, vědecká práce bude organizačně náročnější. I tak má reforma přednost. Nemocní se schizofrenií jsou stejní lidé jako všichni ostatní. Nemůžeme je léčit v nedůstojných podmínkách, které především komplikují vlastní proces uzdravení, “ vysvětluje Horáček postoj Ústavu.

Nemoc má genetický původ

Schizofrenie propuká v období mladší dospělosti, typicky kolem dvacátého roku života, a projevuje se i halucinacemi či bludy. Prokazatelně má genetický původ. "Pokud trpí onemocněním jeden z rodičů, je zde desetiprocentní pravděpodobnost, že onemocní i jejich potomek. S oběma nemocnými rodiči je pak pravděpodobnost již 50:50," uvádí Horáček.

Nyní se schizofrenie, stejně jako naprostá většina psychických nemocí, diagnostikuje na základě chování člověka. K vyšetření dochází pochopitelně až po projevu prvních příznaků. Teď vědci zjistili, že poškozená bílá hmota může být příčinou vzniku onemocnění. Pomocí magnetické rezonance budou mít možnost propuknutí nemoci lépe předvídat a navrhnout preventivní opatření pro pacienta.

Vyšetření rezonancí by se podle Horáčka prováděla hlavně u rizikových skupin. Ve hře je také otázka podávání malých dávek léků, které nejspíše mohou vzniku schizofrenie zabránit. Je tedy potřeba co nejpřesněji odhadnout, kdo je nemocí ohrožen a mohl by z preventivní léčby profitovat.

Kromě toho je potřeba zaměřit se i na chování ze strany nejbližších. "Rodiče mají ve výchově vždy dvě možnosti: chválit a posilovat žádoucí chování, anebo kritizovat chování nežádoucí. V momentě, kdy převáží model kritizování, zvětšuje se riziko, že u potomka schizofrenie propukne. Nebezpečné je paradoxně také přílišné ochranitelství,“ vysvětluje Horáček faktory, jež mohou nemoc podnítit.

Zatím není jasné, zda je možné narušení bílé hmoty mozku u schizofrenie nějak cíleně léčit. Vědci v této souvislosti uvažují o tom, že by bylo možné využít některých léčebných postupů účinných u jiných poruch podobného charakteru, jakou je například roztroušená skleróza.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 9 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy