Češi míří na hory, denně se tam zraní desítky lyžařů

Hana Pecinová
29. 1. 2010 5:00
Než vyjedete na hory, o tamější situaci se informujte, radí horské služby
Odpočinek na svahu.
Odpočinek na svahu. | Foto: Martina Machová

Praha - O prodlouženém víkendu očekávají horská střediska nápor lyžařů. Na hory vyrazí rodiče s dětmi, které mají v pátek pololetní prázdniny. Některým dětem, například ve Zlínském, Středočeském, Plzeňském či Královehradeckém kraji, navíc začínají jarní prázdniny.

Horští záchranáři se ale na prodloužený víkend a první turnusy nijak zvlášť nepřipravují, o víkendech jim většinou vypomohou dobrovolníci.

Vzhledem k předpovědi počasí a očekávanému zvýšenému počtu horských návštěvníků ale doporučují, aby se všichni před odjezdem na hory telefonicky nebo na webových stránkách horských služeb informovali, jaká je v daném místě aktuální sněhová situace a sjízdnost horských cest.

Meteorologové totiž na prodloužený víkend předpovídají četné sněhové přeháňky a čerstvý vítr. Sníh je kvůli nízkým teplotám přemrzlý, tudíž lehce přenositelný. Ve spojení s větrem se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

V Krkonoších od včerejška do dnešního odpoledne připadlo zhruba 25 - 30 centimetrů nového sněhu. Na tamějších svazích tak leží kolem půl metru sněhu.

"Nijak speciálně se na víkend nepřipravujeme. Návštěvnost je i teď ve všední dny vysoká, protože jsou prázdniny v Německu a Holandsku, takže tu jsou teď zahraniční návštěvníci," řekl Aktuálně.cz náčelník horské krkonošské služby Adolf Klepš.

Na prudkých krkonošských svazích hrozí lavinové nebezpečí druhého, tedy mírného stupně. "Pokud bude hodně sněžit, tak uvažujeme, že stupeň zvýšíme, ale zatím to nehrozí," dodal Klepš.

Denně vyjíždí horští záchranáři v průměru k třiceti případům, horská služba proto doporučuje přilby a na sjezdovkách i lyžařských trasách obezřetnost.

Na Šumavě od včerejška napadlo až 20 centimetrů nového sněhu a stále sněží. Na hřebenech dnes horská služba hlásila 80 - 90 centimetrů, v jižní části hor kolem Plechého je méně, kolem 50 centimetrů sněhu.

"Lavinové nebezpečí nehrozí. Pouze hrozí splazy sněhu v některých oblastech národního parku. Takže pokud budou dodržovat návštěvní řád a nebudou chodit tam, kam nemají, nehrozí jim žádné nebezpečí," řekl Aktuálně.cz náčelník horské služby na Šumavě Michal Janďura.

I šumavští horští záchranáři doporučují přilby, týdně totiž ošetřují až šedesát zraněných lyžařů. "Většinou jsou to úrazy na sjezdovce, například náraz do stromu, proto všem lyžařům a snowboardistům doporučujeme používat ochranné přilby, případně ochranné výztuže na páteř a klouby," dodal Janďura.

I na krušnohorských svazích dnes v noci sněžilo a připadlo místy až 10 centimetrů nového sněhu. Výška sněhové pokrývky se tu pohybuje od 30 do 60 centimetrů. Stejně jako jeho šumavský kolega i náčelník horské služby v Krušných horách Miroslav Güttner radí lyžařům, aby si doma nezapomněli přilby.

"Na nošení lyžařských přileb neustále apelujeme. Nejenom že se chráníte vy při pádu, ale chráníte se i při srážce s druhým lyžařem," doplnil Güttner.

V Jizerských horách přes noc napadlo 15 - 20 centimetrů čerstvého sněhu. Na hřebenech tudíž leží až 60 centimetrů sněhové pokrývky. Laviny tu nehrozí.

"Z hlediska práce horské služby se nijak zvláštně na prodloužený víkend nepřipravujeme, služby máme stejné jako po celou zimní sezónu," uvedl náčelník tamější horské služby René Mašín.

Horská služba v Orlických horách doporučuje lyžařům na sjezdovkách ohleduplnost a také nepřeceňovat své síly. Od začátku zimní sezóny už vyjížděla zhruba k dvěma stovkám úrazů. Přes noc nachumelilo až dvacet centimetrů sněhu, takže tu celkem leží mezi 40 a 80 centimetry přírodního sněhu.

"Sněží, zatím nefouká, ale kdyby ano, tak by se mohly tvořit závěje a převěje. Proto doporučuju se informovat o aktuálním počasí a o sjízdnosti cest na hřebeny hor. Informace jistě rádi podají na všech stanicích naší horské služby. Vzhledem k počasí je třeba připravit se na vše," řekl Aktuálně.cz náčelník horské služby v Orlických horách Josef Šifra.

Horská služba v Jeseníkách hlásí na hřebenech mezi 40 a 60 centimetry přírodního sněhu. Na sjezdovkách ho je díky zasněžování o něco více.

V Jeseníkách je vyhlášen druhý, tedy nízký stupeň lavinového nebezpečí. Laviny hrozí především na prudkých svazích, žlebech potoků a odlesněných prudkých svazích, informoval Aktuálně.cz náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš.

"Noční teploty se pohybují kolem minus 12, denní kolem minus 5 stupňů Celsia, ale fouká vítr a sněží, tím se pocitovost zimy zvětšuje, proto doporučujeme vzhledem k počasí dobře se obléci, chránit si obličej, aby nedošlo k omrzlinám, při túře na hřebenech doporučujeme držet se tyčového značení a nechodit mimo vyznačené trasy. Na lyžařských cestách se kvůli větru mohou navíc tvořit menší závěje," řekl Klimeš.

V Beskydech je sněhu o něco méně, na svazích sice leží díky zasněžování až 60 centimetrů, přírodního sněhu tu je ale jen do 40 centimetrů.

"Laviny nehrozí, je málo sněhu. Celkově je letos i méně výjezdů ke zraněným lidem, protože zimní sezóna začala o trochu později. Zhruba vyjíždíme k padesáti případům týdně," uvedl pro Aktuálně.cz náčelník beskydské horské služby Radim Pavlica.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy