Podíl Čechů s negativními názory na cizince žijící v Česku je v současnosti nejnižší za posledních 20 let. Přesto stále převažuje, lidi jiné národnosti označuje za problém pro celou Česko 50 procent obyvatel země.
Slovákům vyjádřilo své sympatie 79 procent dotázaných. V případě Vietnamců to byla polovina respondentů, u Poláků 47 procent a u Maďarů třetina. Nesympatičtí jsou Vietnamci osmi procentům veřejnosti, Poláci devíti procentům a Maďaři deseti procentům. Zbytek lidí volil nejčastěji odpověď "ani sympatičtí, ani nesympatičtí", případně "nevím".
Další v pořadí jsou Němci, Židé, Bulhaři, Číňané, Ukrajinci, Rumuni a Rusové. Česka se výrazně dotkla loňská ruská invaze na Ukrajinu, která se mimo jiné projevila tím, že do Česka přišlo mnoho uprchlíků z Ukrajiny. Zatímco v roce 2020 vyjadřovalo sympatie Rusům 25 procent lidí, nyní je to 15 procent. Míra antipatie vůči nim naopak vzrostla z 34 na 48 procent. Ukrajinci jsou sympatičtí čtvrtině Čechů, což je prakticky stejné jako před třemi roky. Antipatie vůči nim pak klesly z 35 na 32 procent.
"Co se týče Ukrajinců, tak nejvýraznější rozdíl mezi roky 2020 a 2023 jsme zjistili u nejmladší generace, kde došlo k nárůstu o 27 procentních bodů u těch, kteří považují Ukrajince za sympatické. Desetibodový názorový posun ve prospěch sympatií jsme zjistili mezi vysokoškolsky vzdělanými respondenty," uvedlo CVVM.
U nejstarší generace o 11 procentních bodů narostl podíl těch, kteří považují Rusy za nesympatické. U vysokoškolsky vzdělaných lidí byl v tomto případě nárůst o 18 procentních bodů. "Nejvýraznější změna postoje k Rusům byla ve skupině deklarující špatnou životní úroveň (o 23 procentních bodů nárůst nesympatií)," podotkli statistici.
Za Rusy už následují pouze Arabové a Romové, kteří jsou na spodních příčkách dlouhodobě. Arabové jsou nesympatičtí 56 procentům Čechů, opačný názor má osm procent lidí. K Romům chová antipatie 60 procent dotázaných, sympatičtí jsou pěti procentům veřejnosti. "Podle očekávání jsou Arabové a Romové více nesympatičtí lidem starším, s nižším vzděláním a především s nižší životní úrovní," uvedlo CVVM.
Cizinci nejvíc vadí voličům SPD, komunistů a ANO
Většina Čechů stále zastává názory, že cizinci přispívají k šíření nemocí nebo nárůstu kriminality v zemi. Cizince dlouhodobě žijící v Česku označuje za zdravotní riziko 56 procent lidí a za příčinu nárůstu kriminality 52 procent dotázaných. Pozitivní názory jsou vesměs v menšině. Například jen 27 procent lidí si myslí, že cizinci obohacují českou kulturu a že přispívají k řešení stárnutí populace.
Ještě před pěti lety podíl lidí v Česku s negativním názorem na cizince činil 64 procent. Aktuálně je s 50 procenty nejnižší za celou dobu provádění průzkumu. Oproti poslednímu průzkumu z roku 2019 se přitom snížil podíl Čechů, v jejichž okolí nežijí žádní cizinci, z 19 na devět procent.
Za problém označují cizince častěji lidé s horší životní úrovní či nižším vzděláním a obyvatelé větších měst. Negativní názory mají také častěji lidé hlásící se k levici a voliči SPD, KSČM nebo ANO.