Češi jsou skeptici. Příští rok nebude lepší, myslí si

Simona Holecová
29. 12. 2009 14:05
Výzkum ukázal, co si lidé myslí o nadcházejícím roce i o tom končícím
Jedeme z kopce? Tak ať to frčí... Ilustrační snímek
Jedeme z kopce? Tak ať to frčí... Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - V záplavě dat, která po celý rok ilustrují, jak Češi hodnotí politiky, úřady i stav ekonomiky, si výzkumníci ze Sociologického ústavu Akademie věd udělali čas i na "lehčí" dotazování. Před koncem roku se zeptali lidí, jak hodnotí letošní rok a co čekají od roku nového.

Výsledek je pro Čechy typický. Zachovávají si svou pověstnou skepsi a od roku 2010 nečekají žádná závratná zlepšení.

Průzkum CVVM se odehrál v prvním prosincovém týdnu a na otázky odpovídalo 1067 lidí starších patnácti let.

Ti měli nejprve říci, jak hodnotí rok 2009.

Z jejich hodnocení nevyšel nejlépe: Více než polovina lidí odpověděla, že rok 2009 byl "spíše špatný". Další pětina označila rok, kdy bylo Česko i svět ve vleku ekonomické krize, za "velmi špatný". Pouhé procento dotázaných, což je výsledek v rozmezí statistické chyby, označilo rok 2009 za "velmi dobrý", "spíše dobrý" pak byl pro čtvrtinu účastníků šetření.

Nepřekvapí, že lepší vysvědčení dostal končící rok od mladších lidí (do 29 let). Naopak - nejhůře rok hodnotili zpravidla lidé nad šedesát let.

Optimisté 2010? Jen procento

Pokud jde o rok nadcházející, jsou očekávání spíše malá. 43 procent dotázaných má za to, že rok 2010 bude "stejný jako ten letošní".

"Lidí, kteří soudili, že rok 2010 bude o něco horší nebo o něco lepší, byl shodně necelá čtvrtina," píše se ve zprávě CVVM. "Pesimistické představy o budoucnosti, tedy, že nadcházející rok bude o hodně horší, mělo devět dotázaných ze sta."

Jednoznačných optimistů, kteří očekávají o dost lepší rok, bylo opět jen zanedbatelné procento.

Foto: Repro: CVVM

Česku prospěl Obama

Lidé měli v šetření také říci, co podle nich v uplynulém roce nejvíc podpořilo příznivý obraz České republiky v zahraničí.

Jednoznačně zvítězila návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy letos na jaře. Pozitivně hodnocená byla i podzimní třídenní návštěva papeže Benedikta XVI.

Mezi lépe hodnocené události se dále zařadilo odstoupení USA od záměru postavit v Česku radar, dvacáté výročí Sametové revoluce a působení českých vojáků v zahraničních misích.

Na opačné škále - tedy mezi událostmi, které Česko poškodily - stojí změna vlády, předsednictví EU, proces schvalování Lisabonské smlouvy a výběr českého eurokomisaře.

Foto: Repro: CVVM

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy