První důkaz, že krize odejde: Rekord obchodníků

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 12. 2009 9:29
Bilance obchodu skončila přebytkem 17,5 miliardy korun, což je o 22 miliard víc než před rokem
Německé šrotovné ještě stihlo vyhnat přebytek českého zahraničního obchodu vzhůru.
Německé šrotovné ještě stihlo vyhnat přebytek českého zahraničního obchodu vzhůru. | Foto: Reuters

Praha - Historický rekord si po roce ekonomické krize připsala Česká republika. Její obchodování se zahraničím dopadlo v říjnu nejlépe od počátku její existence.

Vysoko nad odhady analytiků vyhnaly totiž poslední týdny německého šrotovného bilanci českého zahraničního obchodu. Podle údajů Českého statistického úřadu skončil v říjnu přebytkem 17,5 miliardy korun.

To v porovnání s loňským rokem představuje zlepšení o 22,7 miliardy. Odhady analytiků se přitom pohybovaly kolem osmi miliard přebytku.

Po roce krize

Je to také poprvé, kdy se srovnávají tvrdé ekonomické údaje ovlivněné krizí. Ta se v českých statistikách projevila právě před rokem.

"Přebytku pomohly ceny ropy a stále ještě doznívající německé šrotovné. Nicméně i tak jde o výsledek velmi dobrý. Přebytek české obchodní bilance letos již překonal 135 mld Kč, což představuje zhruba 3,5 procenta hrubého domácího produktu," komentoval výsledky Pavel Mertlík, hlavní analytik Raiffeisenbank.

Zároveň upozornil, že v porovnání s ostatními zeměmi střední Evropy si Česko vede jednoznačně nejlépe. A dává navíc naději, že krize skutečně začíná odeznívat.

Statistický úřad potvrdil, že na tento výsledek měl vliv hlavně menší deficit obchodu s minerálními palivy, který se snížil o 10 miliard korun, a také vyšší přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky. Ten v porovnání se zářím stoupl o 5,2 miliardy korun.

Růst přichází

"Říjnové výsledky zahraničního obchodu byly primárně ovlivněny nízkou srovnávací základnou loňského roku, kdy se již plně projevil pokles zahraniční poptávky v důsledku nástupu globální recese. Zároveň se ale do výsledku již promítá současné oživení u našich obchodních partnerů," říká ředitel Odboru ekonomických analýz MPO Jaroslav Vomastek.
 
Upozornil, že český i německý HDP už dvě čtvrtletí za sebou rostou. To znamená, že to nejhorší už mají obě ekonomiky za sebou. "To ale neznamená, že jsou už v dobré kondici. Jakmile se však EU v čele s Německem vzpamatuje, můžeme i my očekávat zlepšení situace," dodal Vomastek.

Od září do října se mírně zvýšil vývoz z České republiky - o 0,2 procenta, dovoz poklesl o 2,8 procenta. V porovnání s loňským rokem byly poklesy vyšší. U vývozu o 11,2 procenta, dovoz pak klesal o 21,1 procenta.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Prezident Zeman se rozhodl používat vozík, plánuje z něj předávat i státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech, řekl v nedělním rozhovoru serveru Blesk.cz. Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále.

"Nesouviselo to s mým egem, ale s mýma nohama," odpověděl Zeman na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve. "Spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když ne, proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou?" popsal svoje úvahy.

Prezident se dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy