Češi jsou králi marihuany, kouřila ji třetina mladých

Zahraničí ČTK Michal Štůsek Zahraničí, ČTK, Michal Štůsek
10. 11. 2010 14:30
Na evropský trh se loni dostal rekordní počet nových druhů omamných látek
Foto: Reuters

Praha - Počet problémových uživatelů drog v České republice stoupl za poslední rok na 37 400 lidí, což je přibližně o 5000 více než v roce předešlém. Na nárůst mají největší podíl uživatelé pervitinu, kterých je asi 25 300. 

Počet smrtelných předávkování drogami a těkavými látkami je nadále nízký. V roce 2009 na ně zemřelo 49 lidí.

Uvádí to výroční zpráva o drogách v Česku za loňský rok, kterou ve středu zveřejnila vláda.

Česká republika také patří k několika málo zemím, kde i přes sestupný trend užívání konopí v Evropě roste počet uživatelů marihuany, potvrzuje také ve stejný den publikovaná výroční zpráva agentury EU pro drogy (EMCDDA).

Evropu jako celek pak v souvislosti s drogami trápí další problém: rekordní počet zcela nových druhů omamných látek, které se dostávají na trh.

České rekordy

Češi se v Evropě propracovali k největším uživatelům marihuany. Ve věkové skupině 15 - 34 let za poslední rok konopí alespoň jednou kouřilo přes 28 procent lidí. Pro srovnání: v Rumunsku, kde je spotřeba marihuany v Evropě nejnižší, si ji podle statistik dalo ani ne jedno procento.

Pěstování konopí v Libanonu.
Pěstování konopí v Libanonu. | Foto: Reuters

Zkušenost s drogou, hlavně s konopím, má obecně okolo 30 procent Čechů. Zajímavé je, že výrazná většina z nich nepokračuje v pravidelném užívání drogy a chronickými konzumenty se stane poměrně malá část, která se procentuelně blíží ostatním evropským zemím.

Druhou nejoblíbenější ilegální drogou je extáze, tu vyzkoušelo až deset procent a třetí pervitin asi čtyři procenta. Užívání kokainu je u nás ve srovnání se západními zeměmi stále na relativně nízké úrovni.

Nadprůměrně aktivní jsou v braní drog mladí. Ve skupině do 24 let nějakou drogu - převážně marihuanu - vyzkoušela více než polovina lidí.

V porovnání se zbytkem Evropské unie je Česko na špici i v užívání a výrobě metamfetaminu (pervitinu). Krok s námi drží jen Slováci. V roce 2008 bylo v České republice odhaleno rekordních 458 výroben "perníku". O rok dříve jich bylo "jen" 390. 

Podle zprávy narostl počet drogově závislých klientů napříč různými typy léčby včetně substituční, což znamená také nárůst objemu práce drogových služeb. Je to však v rozporu s tím, že dlouhodobě klesají prostředky z veřejných rozpočtů na drogovou prevenci. Loni šlo z veřejných rozpočtů na protidrogovou politiku celkem 607,5 milionu korun, z toho ze státního rozpočtu 375,4 milionu korun.

Záplava nových drog

V roce 2009 experti po Evropě zajistili dvacet čtyři zcela nových druhů drog, s nimiž se nikdy dříve nesetkali. V roce 2008 jich přitom byla jen polovina. Většinou šlo o látky příbuzné s amfetaminem.

Nových substancí ke kouření, podobných konopí, bylo odhaleno devět.

Zabavený kokain.
Zabavený kokain. | Foto: Reuters

Kromě výskytu dosud neznámých drog upozorňuje evropská agentura EMCDDA i na další negativní trendy v konzumaci omamných látek v EU: na podceňování kokainu a zvyšující se průměrný věk uživatelů drog v Evropě.

V souvislosti s kokainem přitom roste počet případů, kdy má užití drogy za následek smrt. Ročně tak v zemích EU zemře zhruba tisícovka lidí.

Třeba v Británii se počet mrtvých po užití kokainu mezi lety 2003 až 2008 zdvojnásobil.

V Česku se loni touto omamnou látkou nikdo nepředávkoval. V Evropě se kvůli kokainu aktuálně léčí na 70 tisíc lidí.

Kokain užívají měsíc co měsíc dva milióny Evropanů. Marihuanu aspoň jednou vyzkoušelo 75 miliónů obyvatel EU, tedy 22,5 procenta evropských dospělých.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy