Červíček, či Lessy? Čtyři body, které mohou rozhodnout

Radek Nohl Radek Nohl
9. 12. 2013 13:40
Bývalý Lessyho zástupce tvrdí, že Kubice nemohl Červíčka odvolat a jmenovat prezidentem.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poté co Martin Červíček - jeden z policejních prezidentů - odmítl odstoupit, vyřeší situaci s dvojvládím u tuzemské policie zřejmě až správní řízení.

Právě během tohoto řízení, které ministr vnitra Martin Pecina toto pondělí zahájil, se rozhodne, kdo bude tuzemské policii dál vládnout. Vedle Červíčka je dnes policejním prezidentem ještě Petr Lessy.

Deník Aktuálně.cz nyní zjistil, jakými konkrétními body se bude ministerstvo vnitra v tomto správním řízení mimo jiné zabývat.

Mluvčí vnitra Pavel Novák připustil, že půjde například o to, zda k tomu, aby se Červíček mohl stát policejním prezidentem, potřeboval povolení od tehdejšího náměstka na policejním prezidiu Pavla Osvalda.

Právě on měl právo zastupovat Lessyho a dělat rozhodnutí v době jeho nepřítomnosti. Osvald Aktuálně.cz řekl, že však žádné povolení Červíčkovi nedal.

"Já jsem měl pana Červíčka odvolat z pozice náměstka a dát mu povolení k tomu, aby se mohl stát policejním prezidentem. Já jsem to ale neudělal," řekl Aktuálně.cz Osvald.

Byl jmenován Červíček správně?

Novák uvedl, že Červíčka z funkce náměstka pro trestní řízení odvolal tehdejší ministr vnitra Jan Kubice a následně ho jmenoval policejním prezidentem. "Odvolat ho nemohl, vzal na sebe pravomoci policejního funkcionáře," tvrdí dnes Osvald.

Vnitro však dotaz, zda Kubice postupoval správně a jmenoval Červíčka i bez souhlasu Osvalda, nechce příliš komentovat. "Předpokládám, že tato otázka může být i předmětem přezkumu ustanovení pana Červíčka," řekl Aktuálně.cz Novák.

Jednoznačně se k tomu nevyjádřil prostřednictvím své mluvčí ani Červíček, ani tehdejší ministr Kubice. Jeho bývalý náměstek Jaroslav Hruška ale uvedl, že na to Kubice právo měl. 

"Rozhodující bylo, zda žadatel o místo policejního prezidenta byl ve stejné služební hodnosti, tedy v jedenácté platové třídě," prohlásil pro Aktuálně Hruška.

"Není možné, aby jakýkoliv rozkaz policejního prezidenta určoval ministru vnitra, komu může a nemůže vyhovět," dodal Hruška. 

Jako by od policie neodešel

Lessymu, který se v úterý stal znovu policejním prezidentem, pomohl zpět do funkce posudek Ústavu státu a práva Akademie věd. Ten vycházel i z rozhodnutí Městského soudu v Praze, který neřekl, že je Lessy nevinný, ale vynesl verdikt, podle něhož nemůže být za stejnou věc potrestán dvakrát.

Zmíněný posudek však mimo jiné mluví i o tom, že se na něj musí pohlížet jako na osobu, která z postu šéfa policie nikdy neodešla. Navíc mu musí být vrácen i ušlý plat. V případě Lessyho jde za patnáct měsíců o částku přes jeden milion korun.

Další dva body, které zřejmě budou také součástí správního řízení, mají spíše formální charakter. V prvním případě se bude mluvit o tom, jestli nebyl Červíček jmenován v ten samý den, jako byl Lessy propuštěn. Což by mohlo být v rozporu se zákonem.

Podle mluvčí prezidia Ivany Ježkové byl Červíček jmenován do funkce 30. srpna loňského roku. Novák upřesnil, že byl sice ustanoven ve stejný den, tedy 29. srpna, ale účinnost toho rozhodnutí byla až k datu 30. srpna.

Řešit by se mělo také to, zda měl Kubice místo nabídnout i dalším policistům v nejvyšší jedenácté tarifní třídě. Tehdejší ministr vnitra ale rovnou jmenoval Červíčka. Svůj krok loni v srpnu zdůvodnil tím, že police nemůže být dlouhodobě bez šéfa.

Lessy dostal dovolenou

Mluvčí vnitra dnes říká, že tento krok nebyl v rozporu se zákonem. Ten konkrétně uvádí, že ustanovit na tento post je možné policistu, který je do zmíněné jedenácté tarifní třídy zařazen a je v záloze. Pokud tomu tak není, mohou všichni příslušníci s touto tarifní třídou zažádat o to, aby byli do této volné funkce ustanoveni.

"Nicméně to, zda a komu vyhoví, je výhradně na nadřízeném služebním funkcionáři, kterým je v tomto případě ministr vnitra," dodal mluvčí vnitra Novák.

Lessy se vrátil do funkce policejního prezidenta v úterý odpoledne. Ministr Pecina ho ale okamžitě poslal na dovolenou a tuzemskou policii tak dál řídí Červíček do doby, než se situace kolem dvojvládí dořeší.

Pecina odhaduje, že by to mohlo být v řádu několika týdnů. Lessy poté, co se vrátil do čela policie, má opět nárok na svůj plat, služební vozidlo s řidičem či služební telefon.


 

Právě se děje

Další zprávy