Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ) je jedním z pěti podniků, které spadají pod přímou působnost ministerstva obrany. Je nejvýznamnějším státním hráčem na poli výroby, modernizace a servisu vojenské techniky. Opravuje například těžké stroje včetně tanků.
Loni 1. prosince v něm udělala ministryně Černochová poslední velkou personální změnu svého resortu, přímo v sídle podniku v Šenově u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji odvolala jeho ředitele Marka Špoka. Důvodem byly neuspokojivé hospodářské výsledky podniku pod jeho vedením.
Ze tří zdrojů z prostředí ministerstva obrany však Aktuálně.cz zjistilo, že před výpravou Černochové do Šenova bylo ve hře jiné řešení. Ministryně si pozvala ředitele do sídla resortu v Praze, kde mu sdělila své výhrady s jeho manažerskými výkony. A jako cestu z této situace mu navrhla, aby rezignoval.
Nasazení nestačilo
"Ano, jednání proběhlo. Byly diskutovány aktuální problémy podniku včetně výhrad zakladatele," potvrdil schůzku Aktuálně.cz šéf tiskového odboru resortu obrany Karel Čapek.
Na přímý dotaz, proč Černochová měla zájem na klidném odchodu Marka Špoka z funkce, odpověděl, že ředitel odvedl spoustu práce. Ale jeho nasazení nestačilo k tomu, aby podnik dostatečně rychle řešil své hospodářské problémy.
Následoval výjezd Černochové do sídla firmy a odvolání Špoka. "O potřebě změny v čele VOP CZ se ministryně obrany přesvědčila 1. prosince při návštěvě státního podniku," podotkl Čapek.
Zmíněná schůzka na ministerstvu proběhla dva dny před výpravou ministryně do Šenova. Špok na ní odmítl, že by podnik pod jeho vedením neprosperoval. Návrh ministryně na dobrovolnou rezignaci na místě nezavrhnul. Nicméně druhý den ji písemně informoval o záměru ve funkci setrvat. Černochová proto zasáhla.
"Ke svému odchodu se nechci vyjadřovat, pro mě je to uzavřená záležitost. Začínám novou kapitolu," řekl Špok pro Aktuálně.cz. Proč mu ministryně nabídla ústup místo přímé personální konfrontace, může podle informací redakce souviset s tím, že nestála o mediální rozruch kolem podniku.
Nuceně skončil i zástupce ředitele
"Chceme VOP postavit na nohy, proto se nebudeme bát potřebných opatření, přestože právě ta personální nejsou vždy příjemná. Podnik není v jednoduché hospodářské situaci a je potřeba, aby do jeho čela přišel někdo s novými nápady. Je potřeba podnik stabilizovat ekonomicky i personálně," uvedla k odvolání Špoka ministryně.
VOP CZ bude hrát zásadní roli při naplňování jedné ze dvou strategických zakázek tuzemské armády, kterou představuje nákup 246 bojových vozidel pěchoty od švédské soukromé firmy za 60 miliard korun. Český státní podnik bude stroje zjednodušeně řečeno montovat z jednotlivých částí dodaných ze Švédska.
Řízení VOP CZ převzal z pověření ministryně Martin Šturala, který do té doby působil jako technický šéf podniku a seděl i v jeho v dozorčí radě. Jak zjistilo Aktuálně.cz, Šturala už má za sebou první velké personální rozhodnutí. Hned pátý den ve funkci odvolal svého zástupce Kamila Kučeru, který roky působil pod Špokem.
"Personální úkony jsou v gesci pověřeného ředitele. O personálních změnách ve vedení VOP CZ ministerstvo obrany informoval," uvedl mluvčí Čapek. Proč musel Kučera skončit, není jasné. Mluvčí VOP CZ na dotazy Aktuálně.cz neodpověděla. Kučera působil ve státním podniku nejméně sedm let, jeden čas byl jeho výkonný ředitel.
Než ho odvolala, přivedla ho zpět
Pro Špoka je to už druhé odvolání ze stejné funkce. Poprvé ho zbavil pozice ředitele VOP CZ k 1. květnu 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Nebyl spokojený s tím, jak Špok firmu řídil a jak komunikovala navenek i dovnitř. Podnik vedl od října 2014.
Zpět do čela VOP CZ přivedla Špoka právě ministryně Černochová, v září 2022 ho jmenovala bez výběrového řízení. Tento postup jí umožňuje zákon. Špok obratem instaloval coby svého zástupce zmíněného Kučeru. Teď exředitel na základě půlroční konkurenční doložky nesmí pracovat ve stejném oboru. Podle informací Aktuálně.cz míří do akademické sféry.
Na místo stálého ředitele VOP CZ hodlá ministerstvo vyhlásit v únoru výběrové řízení. Odvolání Špoka je několikátou personální změnou, jež se kolem Černochové odehrála. Po jejím nástupu odešli dva její náměstci, Jan Havránek a Tomáš Kopečný, loni v únoru odvolala po několika měsících náčelníka Vojenské policie Otakara Foltýna.