Toto jsou čeští hrdinové pandemie. Majitel banky, Vietnamec i kluk s tiskárnou

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 10. 2020 17:27
Cenou Via Bona oceňuje Nadace Via dobročinné skutky a lidi, kteří nezištně pomáhají druhým a mění své okolí a společnost k lepšímu. A to už 23 let. Letos nadace vyhlásila kromě pětice laureátů v kategorii Srdcař také tři vítěze v mimořádné kategorii Hrdinové za časů krize. Ocenila tak lidi, kteří dokázali účinně pomáhat během pandemie koronaviru.
Foto: Nadace Via

Jak funguje propojení seniorů a nevidomých

Zrakově postižení návštěvníci jsou lidé různých profesí (sociální pracovníci, hudebníci, maséři, novináři, pedagogové atd.), takže mohou seniorům otevřít pohled do nejrůznějších oborů, případně jim v určitých životních situacích poradit. Prostřednictvím služby se podařilo propojit svět zrakově postižených se světem seniorů.

"Obě skupiny se navzájem obohacují. Pro seniory může být setkávání se zrakově handicapovanými lidmi vzpruhou, protože mají pocit, že jejich starosti a zdravotní trápení jsou v porovnání s životem bez zraku menší. Zrakově postižení zase nabízí osamělým seniorům vlídné slovo a aktivizaci, ať už ve formě povídání, procházek, procvičování cizích jazyků, či zpěvu. Máme tu už i několik dlouhodobých přátelství," popisuje Šarlota Hambergerová, jedna ze zrakově handicapovaných dobrovolnic Návštěv potmě.

V době koronavirové karantény spustili pro seniory službu Návštěvy po telefonu, čímž rozšířili své působení na celou Českou republiku. Pracovníci procházejí školením krizové intervence, aby byli schopni adekvátně reagovat na telefonáty seniorů, již se ocitají v těžké životní situaci. 

Podívejte se, jak Návštěvy potmě probíhají

 

Právě se děje

Další zprávy