Toto jsou čeští hrdinové pandemie. Majitel banky, Vietnamec i kluk s tiskárnou

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 10. 2020 17:27
Cenou Via Bona oceňuje Nadace Via dobročinné skutky a lidi, kteří nezištně pomáhají druhým a mění své okolí a společnost k lepšímu. A to už 23 let. Letos nadace vyhlásila kromě pětice laureátů v kategorii Srdcař také tři vítěze v mimořádné kategorii Hrdinové za časů krize. Ocenila tak lidi, kteří dokázali účinně pomáhat během pandemie koronaviru.
Foto: Martin Stolař

Jsme sami tou změnou

Kolem Komunitního osvětového společenství (KOS) vznikla široká komunita zahrnující lidi různých profesí, věku, zájmů i bydliště, kterým dává možnost realizovat vlastní nápady. Organizují mimo jiné akce akcentující důležitost svobody, demokracie a vzájemného společenského dialogu. Svými aktivitami Lucie a Jindřich prezentují místní komunitě v praxi tři klíčová motta "Dobrovolníci mění svět", "Být odlišný je normální" a "Jsme sami tou změnou, kterou chceme vidět ve světě". Využívají možnost ukázat ostatním, že i oni mohou být tou změnou, že není potřeba být superhrdina a že stačí změnit svět jen málo v rámci svých možností a sil.

"Naše aktivity děláme vlastně z čistě sobeckých důvodů. Máme čtyřletého syna a chceme, aby ty změny, na kterých se dnes podílíme, se projevily, až doroste. Chceme jeho generaci připravit lepší život," říkají chebští srdcaři Lucie a Jindřich.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy