Celníci našli čerstvě zabitého tygra, tygří kůže i dvacítku zmražených těl jiných chráněných zvířat

ČTK Adéla Skoupá ČTK, Adéla Skoupá
Aktualizováno 18. 7. 2018 19:12
Po pondělní razii policie obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze.
Brífink ke kauze nelegálního nakládání se zvířaty.

Praha - V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci a policisté tělo čerstvě usmrceného tygra a také kůže velkých kočkovitých šelem. V objektu využívaném jedním z trojice obviněných mužů navíc objevili 20 zmražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky.

Je proto pravděpodobné, že vyšetřovatel vůči tomuto muži rozšíří trestní stíhání. V tiskové zprávě to uvedli zástupci celní správy a policie.

Po pondělní razii policie obvinila muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze, na Českolipsku a na Žatecku. Za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy jim hrozí až 5 let vězení.

Soud v České Lípě poslal do vazby dva muže v případu neoprávněného nakládání s těly zvířat, jedním z nich je Asiat. Soud rozhoduje ještě o vazbě Ludvíka Berouska staršího, vinu odmítá.

Na dotaz novinářů, zda spáchal něco protiprávního, Berousek při příchodu na soud odpověděl: "Ne, opravdu." Se zahájením trestního stíhání nesouhlasí ani jeho advokát Petr Šťastný. "Proti němu (zahájení trestního stíhání) jsme podali do protokolu (na policii) stížnost," řekl obhájce.

Podle policistů muži nakládali s mrtvými těly tygrů v rozporu s právními předpisy a přinejmenším tuto neděli jednoho z tygrů zastřelili. Cílem činnosti organizované skupiny byl finanční zisk, a to prostřednictvím výroby produktů tradiční čínské medicíny. Mužům hrozí až 5 let vězení.

Celníci také informovali o cenách, za které se tygří zboží na černém trhu prodává. "Cena mrtvého tygra je od 100 do 150 tisíc korun, kůže se prodává za 50 až 100 tisíc korun, jeden dráp stojí 2500 korun, jeden gram masoxu, tedy vyvařeného tygřího masa, se na černém trhu prodává za 1500 Kč," řekl na tiskové konferenci zástupce ředitele Generálního ředitelství cel Robert Šlachta.

"Je to první případ v Evropě, který je zadokumentovaný od dodání tygra až po stánkový prodej dokládající, že se tato medicína prodává. Máme teď hodně kontaktů ze zahraničí, kolegové odjíždějí do Vídně ke vzájemné výměně informací," popsal Šlachta.

Celníci a policisté prý tímto případem nekončí. "Budeme ve střehu a dál získávat informace, protože nelze očekávat, že by to byl jediný případ. Poptávka je hodně velká, tradiční medicína táhne," předeslal Šlachta. Policisté teď budou například zjišťovat, jak se tygři do chovu dostali a jak probíhal obchod s nimi. "K dispozici máme zatím předběžné výsledky soudní pitvy těla tygra, které svědčí o tom, že byl v neděli zastřelen," dodali.

 

Právě se děje

Další zprávy