Čech odsouzený za špionáž v Súdánu je doma. Do Prahy přiletěl s ministrem Zaorálkem

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2017 19:40
Čech Petr Jašek, který byl koncem ledna v Súdánu odsouzen k dvaceti letům vězení, se vrátil do vlasti. Kolem půlnoci přistál na pražském letišti v Kbelích ve vládním speciálu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady Jaška a tři Afričany obvinily ze sedmi porušení zákona, mj. z údajné protistátní činnosti.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uspěl při své cestě do Súdánu. Čech Petr Jašek, který tam byl v lednu odsouzen na 20 let vězení za údajnou špionáž, byl v neděli propuštěn na svobodu. Kolem půlnoci pak přistál se Zaorálkem na pražském letišti v Kbelích ve vládním speciálu. 

"Prezident Umar Bašír udělil milost českému občanu Jaškovi a nařídil jeho okamžité propuštění," prohlásil šéf súdánské diplomacie Ibrahím Ghándúr na nedělní tiskové konferenci v Chartúmu.

Zaorálek na svém twitteru zveřejnil fotografii z letadla, mířícího do Prahy. "Beru to jako úspěch české diplomacie. Chtěl bych moc poděkovat všem kolegům, kteří se podíleli na jednáních o jeho propuštění," uvedl ministr. Velký dík podle něj patří české velvyslankyni v Egyptě Veronice Kuchyňové Šmigolové.

Práci diplomatů pochválil krátce nato i premiér Bohuslav Sobotka. "Jsem rád, že se to podařilo! Děkuji všem, kteří pomohli, výborná práce ministerstva zahraničních věcí," napsal na twitteru.

Jaška v lednu soud vinným ve všech bodech obžaloby, včetně špionáže. Už tehdy ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považoval za prioritu zajistit Jaškovo propuštění a jeho návrat do Česka.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je i protistátní činnost.

Jaškův obhájce Umar Farúk tehdy prohlásil, že Jašek byl odsouzen za vniknutí do země bez víz, za špionáž, za pořizování snímků ve vojenských zónách a za vyvolávání nenávisti mezi komunitami.

Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci.

 

Právě se děje

Další zprávy