Část senátorů podala stížnost na reformu zdravotnictví

ČTK ČTK
9. 1. 2012 16:55
Dvě desítky zákonodárců žádají Ústavní soud o zrušení některých částí zákona

Praha - Skupina senátorů podala v pátek ústavní stížnost na reformní zákon o zdravotních službách, který začne platit od 1. dubna 2012.

Dvě desítky zákonodárců pod vedením senátorky Aleny Dernerové (Severočeši.cz) žádají zrušení některých částí zákona. Napadají vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech, vysoké pokuty pro zdravotnická zařízení za delikty, které nejsou jasně vymezeny a nutnost přeregistrace pro všechna zdravotnická zařízení.

Řekl to prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Stavovská organizace ústavní stížnost iniciovala, Dernerová je členkou představenstva ČLK. Mezi signatáři návrhu jsou vedle zástupců hnutí Severočeši.cz také členové ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

"Signatáři návrhu jsou přesvědčeni, že shromažďování důvěrných informací o zdravotním stavu pacientů způsobem, který nezajišťuje jejich řádnou ochranu, je porušením základních práv občanů České republiky," dodal Kubek k výhradám senátorů ohledně národního informačního systému.

V něm vznikne deset registrů, jako registr úrazů, onkologický, léčby uživatelů drog, reprodukčního zdraví či hospitalizovaných. Data pacientů se budou uchovávat pět a více let, až pak se anonymizují.

Dernerová: velký bratr se podívá, kam chce

Signatáři se obávají úniku informací o jednotlivých pacientech, zákon prý nevymezuje, kdo má k datům přístup. Vzniknout má také registr zdravotnických pracovníků, přitom tato data vedou na své náklady už teď profesní komory.

"Nazvala bych to všechno velkým bratrem, je to velké oko, které se podívá, kam chce," shrnula postoj k registrům Dernerová.

Senátoři napadají i výši pokut, 50 000 korun za chybné označení ordinačních hodin a milion korun za porušení mlčenlivosti, přitom není jasně vymezeno, kdo je osobou blízkou, již mohou informovat.

Půl milionu zaplatí zdravotník, pokud poskytne léčení bez souhlasu, což je ale v rozporu s tím, že lékař má zachránit život dítěte i proti vůli rodičů.

Za neústavní zásah do nabytých práv považují povinnost zdravotnických zařízení znovu absolvovat přeregistraci. Kvůli tomu prý mohou být někteří pacienti ukráceni na svém právu svobodně si zvolit ošetřujícího lékaře.

Ústavní stížnost podala minulý týden také opoziční ČSSD, a to na 14 zákonů zdravotní, sociální a důchodové reformy. Návrh na zrušení norem dostal jako soudce zpravodaj na starost předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský.

Sociální demokraté žádají o přednostní projednání návrhu, stejnou žádost nyní vyslovila i skupina senátorů.

 

Právě se děje

Další zprávy