Časopis domaloval hidžáb přítelkyni pobodaného muslima. Blondýna by téma špatně ilustrovala, hájí se

Domácí Domácí
10. 2. 2016 12:31
Magazín Týden přimaloval na titulní stránce svého posledního čísla Evě Zahradníčkové, přítelkyni muslima pobodaného v pražských Vršovicích, muslimský šátek. Zahradníčková se proti tomu ohradila, považuje to za manipulaci. Časopis se hájí tím, že žena s focením v hidžábu souhlasila, ale kvůli dohodě s policií se nakonec fotografování neuskutečnilo.
Foto: Archiv Evy Zahradníčkové

Praha  - Časopis Týden na své titulní straně otiskl fotku Evy Zahradníčkové, jejíhož muslimského přítele pobodali minulý týden neznámí útočníci. Na titulní fotografii se ale Zahradníčková objevila v hidžábu, který jí časopis elektronicky přidělal. Zahradníčková to na sociálních sítích kritizuje.

„Nemam nic proti šátku na hlavě, pokud jsem v mešitě anebo vyjadřuji podporu muslimkám, které se ho díky všeobjímající toleranci v naší společnosti bojí nosit. Tohle však považuji za závažnou manipulaci,“ napsala přítelkyně pobodaného muslima s tím, že jí o tom časopis předem neinformoval a fotografii nedal schválit.

Titulní strana aktuálního čísla časopisu Týden
Titulní strana aktuálního čísla časopisu Týden | Foto: Archiv

Zástupce šéfredaktora Týdne Petr Kolář kritiku odmítl. Tvrdí, že Zahradníčková s fotografováním bez výhrad souhlasila. Později jí to však zakázala policie s ohledem na vyšetřování případu. „Vzhledem k tomu, že paní Zahradníčková před zákazem sama souhlasila s focením v hidžábu, a nedošlo k němu jen kvůli policejnímu zákazu, jí grafici hidžáb zkrátka dodělali. Nenapadlo nás, že by z toho mohla mít jakýkoli problém,“ vysvětlil Kolář.

Zahradníčková se však proti podobě, ve které fotografie vyšla, ostře ohrazuje. "Vnucují čtenářům, že každá žena, která má přítele muslima, musí chodit s hidžábem na hlavě. Navíc ta nešťastná černá barva, kterou má mnoho lidí spojenou s Islámským státem... Nikdy v životě bych si nedala na hlavu černý šátek už kvůli této spojitosti," řekla Aktuálně.cz.

Expert: Hrubá manipulace

Podle Koláře by se fotografie Zahradníčkové bez šátku k tématu nehodila. „Fotografie blondýny zrovna událost, jakou je pobodání jejího přítele-muslima, příliš neilustruje. Kromě toho – při vší úctě k paní Zahradníčkové – není vizuálně zrovna typem, který by z titulní strany časopis prodal,“ doplnil Kolář.

Sociolog médií Václav Štětka, který působí na Fakultě sociální věd Univerzity Karlovy, úpravu fotky považuje za neetickou a hrubou manipulaci. „Především proto, že není vizuálně jasné, jestli se jedná o koláž, nebo ne,“ vysvětluje Štětka. Podle něj je český čtenář už na koláže, které jsou jednoduše rozpoznatelné, z týdeníků zvyklý. Podle Štětky to ale v tomto případě jasné není a lidé budou přesvědčení, že se jedná o autentickou fotografii.

„Nezáleží, na čem byli domluveni, záleží na tom, zda tuto podobu schválila, nebo nikoli. Evidentně jí hidžáb domalovali bez jejího vědomí. A těžko můžeme uvažovat o něčem jiném, než že to udělali kvůli vizuální zajímavosti titulní strany,“ dodal sociolog.

Útok na muslima, který v Česku žije už čtrnáct let, vyšetřuje policie od konce ledna. Pátrá v té souvislosti po dvou holohlavých mužích.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy