Časopis domaloval hidžáb přítelkyni pobodaného muslima. Blondýna by téma špatně ilustrovala, hájí se

Domácí Domácí
10. 2. 2016 12:31
Magazín Týden přimaloval na titulní stránce svého posledního čísla Evě Zahradníčkové, přítelkyni muslima pobodaného v pražských Vršovicích, muslimský šátek. Zahradníčková se proti tomu ohradila, považuje to za manipulaci. Časopis se hájí tím, že žena s focením v hidžábu souhlasila, ale kvůli dohodě s policií se nakonec fotografování neuskutečnilo.
Foto: Archiv Evy Zahradníčkové

Praha  - Časopis Týden na své titulní straně otiskl fotku Evy Zahradníčkové, jejíhož muslimského přítele pobodali minulý týden neznámí útočníci. Na titulní fotografii se ale Zahradníčková objevila v hidžábu, který jí časopis elektronicky přidělal. Zahradníčková to na sociálních sítích kritizuje.

„Nemam nic proti šátku na hlavě, pokud jsem v mešitě anebo vyjadřuji podporu muslimkám, které se ho díky všeobjímající toleranci v naší společnosti bojí nosit. Tohle však považuji za závažnou manipulaci,“ napsala přítelkyně pobodaného muslima s tím, že jí o tom časopis předem neinformoval a fotografii nedal schválit.

Titulní strana aktuálního čísla časopisu Týden
Titulní strana aktuálního čísla časopisu Týden | Foto: Archiv

Zástupce šéfredaktora Týdne Petr Kolář kritiku odmítl. Tvrdí, že Zahradníčková s fotografováním bez výhrad souhlasila. Později jí to však zakázala policie s ohledem na vyšetřování případu. „Vzhledem k tomu, že paní Zahradníčková před zákazem sama souhlasila s focením v hidžábu, a nedošlo k němu jen kvůli policejnímu zákazu, jí grafici hidžáb zkrátka dodělali. Nenapadlo nás, že by z toho mohla mít jakýkoli problém,“ vysvětlil Kolář.

Zahradníčková se však proti podobě, ve které fotografie vyšla, ostře ohrazuje. "Vnucují čtenářům, že každá žena, která má přítele muslima, musí chodit s hidžábem na hlavě. Navíc ta nešťastná černá barva, kterou má mnoho lidí spojenou s Islámským státem... Nikdy v životě bych si nedala na hlavu černý šátek už kvůli této spojitosti," řekla Aktuálně.cz.

Expert: Hrubá manipulace

Podle Koláře by se fotografie Zahradníčkové bez šátku k tématu nehodila. „Fotografie blondýny zrovna událost, jakou je pobodání jejího přítele-muslima, příliš neilustruje. Kromě toho – při vší úctě k paní Zahradníčkové – není vizuálně zrovna typem, který by z titulní strany časopis prodal,“ doplnil Kolář.

Sociolog médií Václav Štětka, který působí na Fakultě sociální věd Univerzity Karlovy, úpravu fotky považuje za neetickou a hrubou manipulaci. „Především proto, že není vizuálně jasné, jestli se jedná o koláž, nebo ne,“ vysvětluje Štětka. Podle něj je český čtenář už na koláže, které jsou jednoduše rozpoznatelné, z týdeníků zvyklý. Podle Štětky to ale v tomto případě jasné není a lidé budou přesvědčení, že se jedná o autentickou fotografii.

„Nezáleží, na čem byli domluveni, záleží na tom, zda tuto podobu schválila, nebo nikoli. Evidentně jí hidžáb domalovali bez jejího vědomí. A těžko můžeme uvažovat o něčem jiném, než že to udělali kvůli vizuální zajímavosti titulní strany,“ dodal sociolog.

Útok na muslima, který v Česku žije už čtrnáct let, vyšetřuje policie od konce ledna. Pátrá v té souvislosti po dvou holohlavých mužích.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy