Praha - Časopis Týden na své titulní straně otiskl fotku Evy Zahradníčkové, jejíhož muslimského přítele pobodali minulý týden neznámí útočníci. Na titulní fotografii se ale Zahradníčková objevila v hidžábu, který jí časopis elektronicky přidělal. Zahradníčková to na sociálních sítích kritizuje.
„Nemam nic proti šátku na hlavě, pokud jsem v mešitě anebo vyjadřuji podporu muslimkám, které se ho díky všeobjímající toleranci v naší společnosti bojí nosit. Tohle však považuji za závažnou manipulaci,“ napsala přítelkyně pobodaného muslima s tím, že jí o tom časopis předem neinformoval a fotografii nedal schválit.
Zástupce šéfredaktora Týdne Petr Kolář kritiku odmítl. Tvrdí, že Zahradníčková s fotografováním bez výhrad souhlasila. Později jí to však zakázala policie s ohledem na vyšetřování případu. „Vzhledem k tomu, že paní Zahradníčková před zákazem sama souhlasila s focením v hidžábu, a nedošlo k němu jen kvůli policejnímu zákazu, jí grafici hidžáb zkrátka dodělali. Nenapadlo nás, že by z toho mohla mít jakýkoli problém,“ vysvětlil Kolář.
Zahradníčková se však proti podobě, ve které fotografie vyšla, ostře ohrazuje. "Vnucují čtenářům, že každá žena, která má přítele muslima, musí chodit s hidžábem na hlavě. Navíc ta nešťastná černá barva, kterou má mnoho lidí spojenou s Islámským státem... Nikdy v životě bych si nedala na hlavu černý šátek už kvůli této spojitosti," řekla Aktuálně.cz.
Expert: Hrubá manipulace
Podle Koláře by se fotografie Zahradníčkové bez šátku k tématu nehodila. „Fotografie blondýny zrovna událost, jakou je pobodání jejího přítele-muslima, příliš neilustruje. Kromě toho – při vší úctě k paní Zahradníčkové – není vizuálně zrovna typem, který by z titulní strany časopis prodal,“ doplnil Kolář.
Sociolog médií Václav Štětka, který působí na Fakultě sociální věd Univerzity Karlovy, úpravu fotky považuje za neetickou a hrubou manipulaci. „Především proto, že není vizuálně jasné, jestli se jedná o koláž, nebo ne,“ vysvětluje Štětka. Podle něj je český čtenář už na koláže, které jsou jednoduše rozpoznatelné, z týdeníků zvyklý. Podle Štětky to ale v tomto případě jasné není a lidé budou přesvědčení, že se jedná o autentickou fotografii.
„Nezáleží, na čem byli domluveni, záleží na tom, zda tuto podobu schválila, nebo nikoli. Evidentně jí hidžáb domalovali bez jejího vědomí. A těžko můžeme uvažovat o něčem jiném, než že to udělali kvůli vizuální zajímavosti titulní strany,“ dodal sociolog.
Útok na muslima, který v Česku žije už čtrnáct let, vyšetřuje policie od konce ledna. Pátrá v té souvislosti po dvou holohlavých mužích.