Čaputová mě nepoctila tím, aby mě přijala, postěžoval si Babiš. K Ficovi má výhrady

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 3. 2024 19:16
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý odpoledne mimo jiné ohradil proti tomu, že by sdílel stejné názory jako slovenský premiér Robert Fico či maďarský premiér Viktor Orbán. Na dotaz Aktuálně.cz ale nedokázal říct, v čem s nimi nesouhlasí. Místo toho si postěžoval na slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, které vyčetl, že se s ním nesetkala a místo toho šla mezi "pražskou kavárnu".
Šéf ANO Andrej Babiš na videu Aktuálně kritizuje slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou a vyjadřuje se i k Robertu Ficovi a Viktoru Orbánovi. | Video: Radek Bartoníček

V posledních měsících se stává jen výjimečně, že by šéf ANO přišel v Poslanecké sněmovně do novinářského atria a tady odpovídal na dotazy. V úterý odpoledne tak učinil, protože ho evidentně rozčílilo, že ho premiér Petr Fiala (ODS) v projevu ve sněmovně označil za bezpečnostní riziko a politika, kterému prý nezáleží na České republice.

"Nejsem žádným bezpečnostním rizikem. Mně na České republice vždycky záleželo," opakoval několikrát Babiš, který se snažil dokázat, že je jednoznačným příznivcem EU a NATO, přestože často slovně podporuje slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána, kteří obě instituce kritizují. "Jestliže komunikuji s Ficem a Orbánem, tak to neznamená, že sdílím jejich názory. Nikdy jsem to neřekl," ohradil se Babiš.

Na opakovanou otázku Aktuálně.cz, zda může říct, které názory s nimi nesdílí, ale neodpověděl. "Řekněte mi vy, kdy jsem s nimi souhlasil," reagoval protiotázkou. A na upozornění, že jim opakovaně vyjadřuje sympatie, jezdí na akce pořádané Orbánem a Orbána samotného označuje za svého přítele, jen poznamenal, že za přátele označuje i další politiky. "Protože to je v zájmu České republiky," podotkl.

Následně kritizoval premiéra Petra Fialu, že se snaží ovlivnit slovenské volby, a slovenskou prezidentku, že se s ním jako s opozičním politikem nikdy nesetkala, přestože jako premiér s ní spolupracoval a účastnili se společně i zahraničních akcí.

"Paní prezidentka byla u pana premiéra Fialy. Já jsem takovou čest neměl nikdy. Tady chodila do pražské kavárny a za prezidentem Petrem Pavlem. Nikdy mě nepoctila, že by mě přijala nebo se mnou mluvila," sdělil Babiš. Narážel patrně na návštěvu Čaputové v pondělí v tomto týdnu, kdy s prezidentem sledovala nejnovější dokument o bývalém československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi.

 

Právě se děje

Další zprávy