Brno - Někdejší šéf fotbalového klubu AC Sparta Praha Petr Mach nezíská od státu náhradu půl miliardy korun. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS). Podnikatel peníze požadoval kvůli údajným škodám způsobeným nezákonným trestním stíháním z konce 90. let.
Ve stížnosti poukazoval na porušení svých základních práv, zejména práva na spravedlivý proces. ÚS ale nenašel důvod k zásahu.
"V řízení před soudy všech tří stupňů byl stěžovatel právně zastoupen, mohl předkládat stanoviska a navrhovat důkazy, které považoval za nutné, jakož i argumenty na podporu svých tvrzení," stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Ivanou Janů.
Mach svůj nárok vyčíslil na 480,9 milionu korun. Škoda podle něj vznikla z větší části tím, že nemohl v roce 1998 prodat svůj jezdecký areál v Chotýšanech na Benešovsku. Zájemce mu tehdy údajně nabízel 350 milionů korun, ale z transakce sešlo kvůli Machovu stíhání.
Mach neprokázal spojitost mezi stíháním a škodou
O další desítky milionů korun prý podnikatel přišel kvůli tomu, že nemohl peníze následně zhodnocovat v bankách.
Obvodní soud pro Prahu 2 Machovu žalobu v roce 2010 zamítl. Neuspěl s odvoláním k Městskému soudu v Praze ani dovoláním k Nejvyššímu soudu, který v roce 2012 dospěl k názoru, že Mach neprokázal spojitost mezi stíháním a údajnou škodou.
Soudci připomněli také to, že Mach později areál prodal za 48 milionů korun. Podle Nejvyššího soudu to byla v daném místě a čase obvyklá cena.
Krácení daní a celní únik
Mach se do problémů dostal v druhé polovině 90. let. V lednu 1998 jej policisté kvůli koupi luxusního vozu BMW v Německu obvinili z celního úniku a pojišťovacího podvodu.
Nakonec jej odsoudili za krácení daní a cla k pěti letům vězení a pokutě 300 tisíc korun. Z věznice se dostal po odpykání poloviny trestu.
V dalším procesu čelil obvinění z údajného podvodu. Mach dostal v roce 1991 tři úvěry v celkové výši přes 160 milionů korun. Za peníze chtěl koupit a provozovat autobusy a vydražit právo na uzavření nájemní smlouvy k objektu na Národní třídě v Praze. Úvěry měl splácet z výnosů.
Podle obžaloby ale úvěry nesplatil a společnost převedl na jinou osobu. Nový majitel zemřel, účetnictví firmy se ztratilo a zůstaly jen dluhy. Vrchní soud v Praze ale Macha v roce 2008 definitivně osvobodil.