Mělník - Státní zástupkyně podala žalobu na Tomáše Liptáka. Muž, kterému je přes osmdesát let, se měl v době kolektivizace venkova jako prokurátor v Kralupech nad Vltavou podílet na šikanování a vystěhovávání soukromých zemědělců.
Žaloba tak byla podána 62 let po spáchání činu, napsala v pondělí Mladá fronta Dnes (MF Dnes). Lipták vinu popírá.
Lipták byl v Kralupech nad Vltavou okresním prokurátorem v roce 1953. Zločiny komunismu se ale podle zákona nepromlčují.
Podle mělnické žalobkyně Jaromíry Petrášové je Lipták podezřelý z vystěhování několika rodin. I když si stěžuje na špatné zdraví, žalobkyně si myslí, že může k soudu přijít.
"Máme písemné materiály. Důkazy ve spisu jsou. Obžalovaný se tehdy zúčastnil jednání o vystěhování a podepsal některé dokumenty," uvedla Petrášová. K výpovědi u soudu jsou připraveni také potomci sedláků.
Petrák působil v komisi, která o vystěhování soukromých rolníků kvůli získání jejich půdy pro zemědělská družstva rozhodovala. Za zneužití pravomoci mu hrozí až deset let vězení.
Za násilnou kolektivizaci ale v Česku zatím padly jen dva podmíněné tresty - v Olomouci a v Rakovníku.
Policie podle MF Dnes v posledních sedmi letech prověřovala více než 350 případů, kdy komunisté v 50. letech šikanovali sedláky a vykazovali je z domovů.