Praha - Bývalému disidentovi Stanislavu Pencovi se ve čtvrtek podařilo zprovoznit evidenci zájmových osob StB.
Zveřejněná data pocházejí zatím pouze z jedné ze dvou počítačových databází StB o evidenci zájmových osob. Seznam EZO obsahuje 777 563 jmen.
Zveřejněné záznamy u velké části neříkají nic o tom, na jaké straně daná osoba stála - zda proti tehdejšímu režimu, či zda jako spolupracovník StB.
V seznamech by měli být uvedeni lidé, o které měla - ať už z jakýchkoliv důvodů, StB zájem.
„Je to mimořádná pomůcka pro pátrání v archivech," říká o zveřejnění seznamů historik z Ústavu pro soudobé dějiny AV Petr Blažek. „Jde o největší databázi a unikátní klíč k archivům StB."
Zájmové osoby
Seznam, který je od čtvrtka k dispozici na www.svazky.cz, vychází z Evidence zájmových osob (EZO), která měla být základní složkou rozsáhlého informačního systému pro StB.
Projekt EZO zahájený v roce 1986 počítal s převedením evidence československé rozvědky do počítačové podoby. Databázi se však nepodařilo zprovoznit před rokem 1989.
V roce 2003 převzal tato data s 934 949 záznamy (u některých jmen je více záznamů) slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).
Podle Stanislava Labjaka, z ÚPN jsou v evidenci také děti, pravděpodobně emigrantů. „EZO obsahuje více než 6 tisíc záznamů, které by se měli vztahovat k osobám mladším 18 let," píše Labajak ve stati o databázi EZO. „…mezi nimi je více než 60 osob mladších 10 let."
Klíč k práci StB
Penc chystá ke spuštění i druhou databázi - Sjednocenou evidenci zájmových osob (SEZO), ve které je 113 140 záznamů. Tato počítačová databáze začala fungovat v polovině roku 1986. Stejně jako EZO se však do konce 1990 nestihla úplně zprovoznit.
Bývalý disident Penc chce složitější databázi SEZO spustit až poté, co se ozkouší fungování vyhledávání v jednodušším -dnes spuštěném, seznamu EZO.
Archivy StB tak paradoxně začaly sloužit až po roce 1990, a to k rozklíčení práce StB a pohledu do informací, kterými disponovala.
„Je to velmi zajímavá archiválie," míní historik Blažek. „Tyto databáze totiž zachycují úroveň znalosti StB k jednotlivým osobám a je dokladem toho, jak StB vytvářela svůj informační systém."
Záznamy po roce 1990
Podle Ústavu pro studium totalitních režimů je ale problém v tom, že v Pencem zveřejněných seznamech mohou být chyby a především v nich figurují i lidé po roce 1990.
Hrozí tak, že se v seznamu najdou osoby, které byly prověřeny pro státní tajemství či pro spolupráci s rozvědkou až po roce 1990.
"Může se tam objevit kdokoliv, o koho měla rozvědka zájem," říká mluvčí úřadu Jiří Reichl. "Proto jsme to nemohli zveřejnit. Nám zákon umožňuje zveřejnit archiválie pouze do roku 1990."
Problém není ani tak v seznamech EZO, z něhož velkou část jmen, lze již v současné době dohledat v existující databázi ústavu, ale v seznamu SEZO, kde je řada záznamů o spolupracovnících rozvědky. Ústav se obává, že se tak mohou na veřejnost dostat data i dosud aktivních agentů.
EZO dnes
V seznamech EZO jsou kromě jména, národnosti, pohlaví, data a místa narození, uvedena také data zavedení do evidence.
Podstatná jsou ovšem čísla archivních dokumentů, ve kterých daný člověk figuruje. S tímto číslem se lze obrátit na Archiv bezpečnostních složek a požádat o nahlédnutí do svazku.
Ze spisu by už pak mělo být patrné, jakou roli dotyčný hrál a proč se o něj StB zajímala. Lze také využít již zveřejněných databází (například registračních protokolů), které mohou usnadnit orientaci v tom, proč se StB o daného člověka zajímala.
Konec vydírání v Čechách
Bývalý disident Stanislav Penc, jenž seznamy zveřejnil, byl podle svých slov motivován snahou zamezit vydíratelnosti politiků.
„Pro mě není důležité, kdo v těch seznamech je," říká Penc. „Ale je důležité, že na základě této databáze už nebude nikdo vydíratelný. Všichni budou moci nahlédnout do spisů, které na ně byly vedeny, a nebude je mít k dispozici jen úzká skupina lidí, která je mohla zneužít."
Penc se zároveň neobává žádných žalob, jak tomu bylo po zveřejnění seznamu agentů StB. „V tomto případě jde o data hovořící pouze o tom, že daná osoba byla pod daným svazkem v hledáčku StB, nic víc," říká. „Proto se nebojím, že by mě někdo žaloval, není proč."
Blog Stanislava Pence na Aktuálně.cz: Máme se dozvědět naši StBáckou minulost? |